príklad pápež Ján Pavol II., bývalí talianski prezidenti Giuseppe Saragat, Alessandro Pertrini či španielsky princ Felipe alebo nemecký prezident Johannes Rau. Ako uviedol R. Schuster vo svojom prejave, ktorý predniesol v taliančine, ocenenie vníma ako dôkaz úspešne sa rozvíjajúcich vzťahov medzi Slovenskom a Talianskom. Zároveň vyslovil presvedčenie, že táto spolupráca sa po vstupe SR do Európskej únie (EÚ) ešte viac upevní. Agentúru SITA o tom informoval jeho hovorca Ján Füle.
Pred slávnostným zhromaždením, v ktorom nechýbal ani bývalý profesor univerzity a súčasný predseda Európskej komisie Romano Prodi, R. Schuster spomenul význam Alexandra Dubčeka. S jeho menom sa podľa hlavy štátu nerozlučiteľne spája nová etapa vzájomných slovensko-talianskych vzťahov. Práve Bolonská univerzita zohrala v spoločenskom i politickom živote Dubčeka významnú úlohu, keď mu pred 15 rokmi udelila čestný doktorát v odbore politických vied, uviedol R. Schuster. "Bola to jasná správa o blízkej zmene pomerov v Európe a začiatku nových vzťahov medzi Východom a Západom," konštatoval. Ako dodal prezident, Dubček sa vrátil do verejného života po vyše 20 rokoch cez Bolognu a jej univerzitu. Pripomenul, že práve Slovenská národná rada, ktorej predsedal, Dubčeka ako jedna z prvých československých inštitúcií podporila. "Hneď po mojom zvolení za predsedu slovenského parlamentu som pridelil Alexandrovi Dubčekovi, aj keď nebol poslancom, pracovňu, telefón a k dispozícii mal i sekretárku," vysvetlil. K Dubčekovmu odkazu sa vracia Slovensko i v súčasnosti, keď stojí na prahu euroatlantických štruktúr. Napĺňa tak jeho myšlienky o spoločnom európskom dome.
Po slávnostnom udelení ocenenia prezident obeduje s rektorom univerzity Pierom Ugom Calzolarim i Romanom Prodim. Následne sa zúčastní v priestoroch univerzity na otvorení výstavy Alexander Dubček - Taliansko a Európa. Späť do vlasti by mal priletieť vo večerných hodinách.