Bratislava 22. novembra (TASR) - Každú minútu zabijú vo svete 76 kožušinových zvierat. Za hodinu je to 4560 kusov a denne príde o život vyše 100 tisíc zvierat.
Ochranári organizácie Sloboda zvierat považujú za úplne zbytočné, aby asi 40 miliónov zvierat ročne bolo využitých na výrobu kožuchov. Pri príležitosti Svetového dňa bez kožušín, ktorý sa oslavuje 24. novembra, upozorňujú, že v treťom tisícročí sa kožuch stal symbolom snobizmu, luxusu a zbytočnej krutosti.
Vo Švajčiarsku líšky a norky označili za divožijúce zvieratá, ktoré sa nesmú chovať v klietkových chovoch už od roku 1991. Odvtedy tam neexistuje jediná farma. Švajčiarsky príklad krátko nato nasledovali spolkové republiky Bavorsko a Hessensko. A od roku 1998, kedy bola zatvorená posledná kožušinová farma v Rakúsku, sa k tejto skupine pridalo Anglicko, Škótsko, Wales, Taliansko a Holandsko, ktoré bolo mimochodom jedným z najsilnejších exportérov kožušín líšok a noriek.
V súčasnosti sa o zákaze chovu kožušinových zvierat diskutuje aj v Írsku a Švédsku. Stále rastúci počet európskych krajín je dôkazom, že trendom nového milénia je postupne úplné zrušenie kožušinových fariem. Boj za zrušenie kožušinových fariem podporilo okrem mnohých osobností vedy a kultúry aj 70 popredných svetových akademikov, teológov, filozofov a etikov zo 14 krajín Európy, Ameriky a Austrálie, ktorí sa podpísali pod publikáciu profesora Oxfordskej univerzity Andrewa Lidzeya - Etické dôvody hovoriace proti používaniu zvierat za účelom získavania kožuchov.
Napriek tlaku kožušinovej lobby viac ako 70 svetových módnych návrhárov verejne odmieta používať pravé kožušiny na svoje modely a namiesto nich používajú umelé. Medzi nich patria napríklad Oleg Cassini, Giorgio Armani, Calvin Klein, Stella McCartneyová, Fernando Sanchez a ďalší. K početným kampaniam proti chovu a zabíjaniu kožušinových zvierat sa pripojili desiatky osobností šoubiznisu - Kim Basingerová, Cindy Crawfordová, Christy Turlingtonová, Tyra Banksová, Woody Harrelson, Alec Baldwin, Pamela Andersonová a ďalší.
ad rč