Bratislava 23. novembra (TASR) - Zákon o zriadení úradu z dielne SMK, ktorý by technicky zabezpečoval odpočúvanie, chcú podporiť okrem koaličnej ANO aj opozičný Smer a Klub nezávislých poslancov.
SDKÚ si podľa slov poslanca Petra Miššíka počká na definitívne paragrafové znenie zákona. Minister vnútra Vladimír Palko návrh odmieta.
Návrh zákona predpokladá, že Slovenská informačná služba (SIS) ani ministerstvo vnútra by už nezabezpečovali odpočúvanie vo vlastnej pôsobnosti, ale museli by si jeho vykonanie objednať u novozriadeného úradu. Na spustenie odpočúvania by predložili žiadosť a povolenie príslušného sudcu. Dohľad nad novou inštitúciou by mal užší kontrolný parlamentný výbor, pričom jeho členovia by museli prejsť previerkou Národného bezpečnostného úradu.
Myšlienka zriadenia úradu je podľa člena parlamentného výboru na kontrolu SIS Ladislava Polku priechodná. Považuje to za nevyhnutný krok v období, keď ani MV SR ani SIS nedokážu dať záruky, že k nelegálnym odpočúvaním už nedôjde.
Polka nedôveruje súčasnému vedeniu SIS, ktoré parlamentnému kontrolnému orgánu klamalo, keď pred poslancami vyhlásilo, že nelegálne odpočúvania neexistujú. Výsledky trestného konania dokazujú opak. Šéf SIS Ladislav Pittner "nedal žiadne nové záruky, že to tak nefunguje".
Podľa predsedu brannobezpečnostného výboru Roberta Kaliňáka je dôležité riešiť otázku používania informačno-technických prostriedkov (ITP) čo najskôr, pretože SIS nebola doposiaľ spôsobilá dostatočne garantovať, že nebudú odpočúvania zneužívané. Kaliňák, ktorý s SMK konzultoval odbornú stránku prípravy zákona, považuje súčasný odpočúvací systém za dosť zastaraný, kde sa neustále ukazujú ďalšie diery. "Vec musíme riešiť radikálne. Môžeme sa ešte baviť, či samostatné postavenie úradu nebude aspoň metodicky podriadené rezortu vnútra," skonštatoval.
Vytvorenie jediného miesta na Slovensku, kde by sa dalo odpočúvať, vníma Kaliňák vysoko pozitívne. "Možno s tým bude súvisieť aj nákup nového zariadenia, ale ochrana základných práv občanov SR sa nedá prepočítať na peniaze," zdôraznil.
Podľa slov poslanca Smeru by už nedošlo k nelegálneho odpočúvania, druhá vec je fyzický únik samotnej nahrávky, čo sa na Slovensku stalo zatiaľ iba v prípade Kvasnica. Zlyhanie ľudského faktora Kaliňák pripúšťa, no podľa neho by sa dalo vystopovať, kde došlo k porušeniu pravidiel. Priechodnosť návrhu zákona v parlamente vidí reálne, lebo každému záleží na ochrane zákonných práv občanov. "Verejnosť by už ďalej nemala byť zaťažovaná kauzami, ktoré nesúvisia s ich životom," dodal.
Úrad by viedol konkrétne záznamy o tom, na základe čoho, akého príkazu, odkedy a dokedy sa robilo odpočúvanie. Výslednú nahrávku by úrad odovzdal objednávateľovi a nemal by prístup k takto získaným informáciám. V súčasnosti to funguje v prípade Vojenského obranného spravodajstva, ktoré požiada konkrétny orgán o odpočúvanie a ten to pre nich zabezpečí.