O význame Novembra 1989 hovorili včera politici v relácii STV O päť minút dvanásť. „Komunizmus je skončená kapitola," povedal minister vnútra a podpredseda KDH Vladimír Palko. Režim prežil podľa neho preto, že aj v čase, keď komunisti používali násilie, im ľudia dôverovali.
Predseda poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos hovorí, že keby revolúcia nebola nežná, ale „poriadna", dnes by nevznikali také problémy s hodnotami. Na mysli mal funkcionárov KSS, ktorí sú dnes na popredných miestach v politike aj ekonomike. „Mali byť aspoň na desať rokov odstavení."
Vedúcu úlohu komunistickej strany parlament podľa neho zrušil iba de iure, nie de facto. Palko však povedal, že proti komunistom sa nedalo radikálne zakročiť, lebo sama VPN „absorbovala niektoré komunistické živly". „Šancu privatizovať dostali ekonomické kádre z komunistickej strany a stali sa kapitalistami," povedal.
Predseda Smeru Robert Fico vidí hlavný prínos Novembra v tom, že sa Slovensko otvorilo svetu. „Odmietam tvrdenie, že všetko do roku 1989 bolo zlé. Všetci sme v tom období žili, keby to bola čierna diera, nebolo by čo ďalších štrnásť rokov rabovať," zopakoval.
Ivan Hopta z KSS povedal, že to, čo bolo zlé, treba zavrhnúť. Čo to bolo? „Mali sme umožniť drobné a stredné podnikanie a otvoriť svet viac ľuďom, aby videli, že ani ten kapitalizmus nie je dokonalý." Podľa neho sa mohla umožniť aj sloboda vierovyznania. „Keby Budaj s Kňažkom ľuďom hovorili, že budú platiť za zdravotníctvo a školstvo, tak by na tých námestiach nikto nebol."
„Môžete milovať tú mŕtvolu komunizmu naďalej," povedal Hoptovi Palko.
Bárdos zase Hoptovi pripomenul, aké politické procesy komunisti robili a ako vraždili ľudí. „Dnes je ročne 700 samovrážd prevažne zo sociálnych dôvodov," odvetil Hopta.
(mož)