Bratislava 26. septembra (TASR) - Oddlžením základných a stredných škôl, z ktorých sú niektoré od začiatku školského roku odpojené od dodávok energií, by sa mala zaoberať vláda SR na dnešnej 177. schôdzi. Pôvodne mala prerokovať aj návrh zákona o vysokých školách. Legislatívna rada vlády však odporučila, aby sa návrh predložil na schôdzu kabinetu v novom znení.
Kabinet Mikuláša Dzurindu prerokuje aj návrh tzv. nadačného zákona, ktorého pôvodné znenie sa stalo terčom kritiky väčšiny mimovládnych organizácií (MVO). Odôvodňovali to tým, že v prípade schválenia návrhu dôjde k preregistrácii alebo zrušeniu väčšiny existujúcich nadácií. Nadáciu totiž definuje návrh zákona ako účelové združenie majetku, preto je zakladateľ povinný združiť majetok vo forme vkladu. Spornou bola preto najmä výška nadačného imania - teda minimálne požadovaného registrovaného majetku nadácie, ktorú Ministerstvo spravodlivosti SR navrhovalo na milión Sk a až po protestoch ju znížilo na 500 tisíc Sk. V doterajšom zákone z dielne vlády Vladimíra Mečiara stačilo na založenie nadácie len 100 tisíc korún.
Rezort spravodlivosti argumentoval, že po 11 rokoch fungovania nadačného sektora nevznikla skoro žiadna slovenská nadácia z domácich zdrojov, pretože sa spoliehajú na podporu zo zahraničia. Preto by sa podľa jeho úradníkov malo hlavne zmeniť myslenie a prístup občanov k nadačnej činnosti, a tak začať pomaly ovplyvňovať aktivity nadácie - viac oslovovať miestnych podnikateľov, ale aj ostatných občanov s myšlienkou spoločnej finančnej prípadne inej materiálnej podpory, či spájať miestne komunity k vytváraniu väčších zdrojov. Vysoké základné vklady sú podľa ministerstva bežné aj v zahraničí - napríklad v susednej Českej republike je to 500 tisíc Kč a vo Francúzsku 200 tisíc frankov.
Návrh nadačného zákona vypracoval rezort v spolupráci s Grémiom tretieho sektora a pracovnou skupinou pri Fóre donorov. Mimovládne organizácie pobúrilo, že Grémium a niektoré veľké nadácie presadzujú ustanovenia, likvidujúce menšie nadácie. Ministerstvo spravodlivosti však považuje za pravdepodobné, že dôjde k zníženiu počtu nadácií a tieto budú následne podliehať väčšej kontrole verejnosti. "Zmyslom zákona nie je mať niekoľko sto nadácií, ale radšej menej nadácií, ktoré budú efektívne pôsobiť v treťom sektore a vykonávať svoju činnosť," konštatuje sa v dôvodovej správe k návrhu zákona. Slovo nadácia bolo podľa rezortu pre mnohých len značkou, pod ktorou vykonávali rôzne iné činnosti, len nie to, čo je hlavným zmyslom nadácií, ktoré majú zabezpečovať zhromažďovanie, zveľaďovanie a následne poskytovanie majetku.
Členovia vlády sa budú zaoberať i návrhom zákona o finančnom zabezpečení cirkví a náboženských spoločností. Na Slovensku, sa bude podľa návrhu aplikovať model, ktorý pozná Belgicko, Luxembursko či Grécko, teda štát bude prispievať na platy duchovných podľa presne stanovených kritérií. Návrh zákona potvrdzuje doterajší stav hospodárskeho zabezpečenia činnosti cirkví a náboženských spoločností, ale s tým rozdielom, že poskytovanie pomoci limituje so zreteľom na počty ich členov. Zohľadňuje pritom špecifické podmienky ich pôsobenia, kategorizáciu podľa veľkosti.
Navrhovaný zákon predpokladá príspevok štátu na platy duchovných vo výške 80 percent priemerného platu pracovníka v národnom hospodárstve, teda 8794 korún. Duchovný však nebude k platu dostávať refundácie za sťahovanie, či dopravu tak, ako to bolo doteraz.
Na rokovacom stole sa ocitne i návrh na riešenie financovania činnosti príslušníkov Armády SR v mierových misiách v súvislosti s nedostatkom prostriedkov na devízovom účte Ministerstva obrany SR a informácia o príčinách, ktoré viedli ku krachu Devín banky. Členovia vlády ďalej prerokujú návrh Ročného národného programu prípravy SR na členstvo v NATO na rok 2002 a návrh opatrení na riešenie problému výdavkov kapitol krajských úradov v roku 2001. *alf som NNNN