v, kňazov a členov rehoľných spoločenstiev z celej diecézy sa na druhom zasadnutí zúčastnilo 87. Spolu s nimi o danej téme diskutovali pozvaní hostia. Problematiku charity prerokovali ako základný problém záujmu o druhého vyvierajúci z Evanjelia Ježiša Krista. Venovali sa tematickým okruhom, ako podpora materstva a života, starostlivosť o chorých a zdravotne postihnutých, starostlivosť o starých, chudobní ako nielen hmotne odkázaní, ale aj morálne biedni, otázky imigrantov, charita a dobrovoľníci, profesionalizácia služby v rámci diecéznej katolíckej charity a dekanátnych centier či charita a civilná spoločnosť. "Na zasadnutí rezonovali dve hlavné myšlienky - že nie je darom to, čo dávam z nadbytku, ale to, čo dávam z lásky a že sociálna práca nesmie vieru nahrádzať, ale musí z viery vyvierať,“ uviedol Bédi.
Na záver zasadnutia plénum odhlasovalo, aby diecézny biskup Rudolf Baláž a pomocný biskup Tomáš Galis poslali slovenským ústavným činiteľom list, v ktorom vyjadria postoj synody k súčasnej sociálnej úrovni v našej spoločnosti.
Diecézna synoda je zhromaždenie vybraných kňazov a veriacich partikulárnej cirkvi, ktoré hodnotí primeranosť používaných pastoračných programov a navrhuje nové pastoračné plány. V Banskobystrickej diecéze sa posledná synoda konala v roku 1821, zvolal ju vtedajší biskup Anton Makai. Súčasnú synodu, ktorú zvolal biskup Rudolf Baláž, pripravovali dva roky a na svojej návšteve Banskej Bystrice ju 12. septembra oficiálne otvoril pápež Ján Pavol II. Prvé zasadnutie bolo 18. októbra, plénum sa stretáva raz mesačne. Podklady preň vypracovalo 11 odborných komisií pre rôzne oblasti. Venovali sa témam charita, pastorácia, ekonomika, rodina, mládež, médiá a ďalším. Ďalšie zasadnutie je naplánované na 13. decembra. Témou bude pastorácia a plénum sa podľa Bédiho vráti aj k prepracovanému materiálu z prvého zasadnutia o katechéze.