Zbierať podpisy pomáhajú aj opozičné politické strany (Smer, SDĽ, KSS a SNS). Podpredseda Smeru Pavol Paška včera napadol Mečiarovo HZDS, že jeho strana podpisy nezbiera a jej postoj k petícii je alibistický.
Podpredseda odborárov Eugen Škultéty vysvetlil, že „predseda HZDS sa vyjadril, že petíciu zvládneme aj bez nich". HZDS vraj bude potom vyzývať ľudí na účasť na referende. „Neviem, či to mám brať ako hodnoverné, ale toto odznelo," povedal Škultéty.
Saktor hovorí, že o podpisy je väčší záujem, ako odborári čakali a zvýšia počet podpisových miest. „Ak pôjdeme takýmto tempom, veľmi skoro naplníme hranicu 350-tisíc podpisov." Akciu chceli odborári skončiť 15. decembra, ale podľa Saktora „aj z psychologického hľadiska budeme uvažovať, či záujem nepodporiť ešte dlhším časom".
Najhoršie sa darí zberačom podpisov v Bratislavskom kraji, najlepšie v Žilinskom kraji. Odborári tvrdia, že záujem je aj v Bratislave, ale majú málo miest, kde sa dá podpísať.
Ak petícia bude mať dosť podpisov, prezident vyhlási referendum. Ak bude pre nezáujem voličov nebude platné, Saktor občanom odkáže, že „mali možnosť vysloviť svoje pocity a nevyužili to". Ak referendum bude úspešné, ale poslanci predčasné voľby neodhlasujú, nevylučuje generálny štrajk. (rf)