Koalícia a aj opozícia očakávajú, že prezident bude kritický. Podklady pre správu tentoraz pripravovali aj niektorí poslanci koalície. Exminister obrany Ivan Šimko prispel hodnotením národnej bezpečnosti a armády, poslanec ANO Ján Drgonec sa podieľal na hodnotení legislatívy.
„Prezident sa pri koncipovaní správy spoliehal na svojich spolupracovníkov a externých poradcov," povedal hovorca hlavy štátu Ján Füle. Schuster napríklad vysvetlí, prečo viackrát vrátil parlamentu zákony. Letmo sa dotkne aj petičnej akcie za referendum o predčasných voľbách.
Správa je podľa Füleho takmer hotová, viackrát sa však musela aktualizovať a dopĺňať. „Keď sa robila prvá verzia, koalícia bola slabšia o troch poslancov a teraz o jedenásť. Mnohé veci sa menia. Trebárs situácia v lekárňach bola iná ako teraz."
Opozícia chce po prezidentovom vystúpení o správe diskutovať. „Máme informácie, že vystúpenie prezidenta bude mať zásadný charakter," hovorí šéf Smeru Robert Fico. Podľa zistení SME by prezident nepovažoval debatu za šťastnú. Radšej chce odpovedať na otázky médií.
Koalícia si neutvorila jednotný názor, či debatu v pléne umožní. Šéf klubu SMK Gyula Bárdos povedal, že chápe Schusterovo vystúpenie ako začiatok prezidentskej kampane a umožniť rozpravu by nebolo korektné k ostatným kandidátom.
Podpredseda KDH Július Brocka povedal, že na debatu zrejme nie je pripravená ani hlava štátu. „Správa je niečo iné ako informácia ministra. Prezident priamo nenesie zodpovednosť za problémy, ktoré pomenuje. Dôstojnejšie by bolo, keby si každý zo správy vyvodil závery pre seba."
Podpredsedovi ANO Ľubomírovi Lintnerovi by rozprava neprekážala. Myslí si však, že v koalícii preváži opačný postoj. Šimko hovorí, že ak budú v správe zásadné témy, bolo by lepšie, keby sa o nich hovorilo. (sp)
Dzurindu doteraz prezidentove správy nepotešili
Prezident Rudolf Schuster najostrejšiu kritiku vlády predniesol v máji 2001. Premiérovi Mikulášovi Dzurindovi aj viacerým členom vlády vyčítal, že ho ignorujú. Prezident po vystúpení obišiel Dzurindu a ruku podal len šéfovi parlamentu Jozefovi Migašovi. Politici hovorili, že prejav bol príliš osobný, opozícia bola nadšená. Premiér tvrdil, že prezident sa pridal k šíriteľom skepsy, ktorých je na Slovensku nadbytok.
Vlani pred voľbami Schuster opäť kritizoval vládu, vynechal však vzťahové problémy. Časť koalície hodnotila jeho vystúpenie ako vyváženejšie, opozícia zase vyhlasovala, že bol k vláde pred voľbami šetrnejší. Schuster sa venoval vysokej nezamestnanosti, meškaniu reforiem, zdravotníctvu, korupcii či „zaspatej" legislatíve v súvislosti s krachom nebankových domov.
Dzurinda označil prezidentov pohľad na krajinu za neobjektívny. Prezident si vraj všimol nesprávne čísla. Iní poslanci hovorili, že na nich správa pôsobila ako štatistická ročenka. Zrejme aj tieto poznámky spôsobili, že v pripravovanej správe bude oveľa menej čísel ako naposledy. (sp)