alilo však viaceré nedostatky zdravotníctva. Výbor bude pravidelne žiadať od ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca správu o plnení úloh, ktoré mu uložila koncom októbra vláda vo svojom uznesení k správe o údajných násilných sterilizáciách rómskych žien.
Vláda Zajaca požiadala, aby pripravil viaceré legislatívne normy o zdravotnej starostlivosti - najmä v zabezpečení práv pacientov, práva na informovaný súhlas a reprodukčných práv. "Nemôžeme si dovoliť, aby táto kauza upadla do zabudnutia," povedal na dnešnom zasadnutí parlamentného výboru pre ľudské práva jeho predseda László Nagy. Kauza totiž nezaujala len slovenských politikov a organizácie, no aj zahraničie, medzi iným aj Kongres USA.
Vyšetrovanie podľa Nagya ukázalo mnohé problémy, týkajúce sa nielen sterilizácie žien, ale aj v zdravotnej starostlivosti, legislatívne nedostatky a problémy vo vzťahu pacienta a zdravotníckeho zariadenia. "Výbor pre ľudské práva nechce ukončiť svoj dohľad nad ľudsko-právnym aspektom" kauzy, povedal pred novinármi Nagy. Výbor žiada ministra Zajaca, aby prvýkrát podal správu o plnení úloh ešte pred Vianocami. Minister by ich mal informovať o analýze a hĺbkovej kontrole vo všetkých zdravotníckych zariadeniach, ktorej cieľom je zistiť ako sa dodržiava postup pri získavaní informovaného súhlasu pacienta pre lekárske zákroky. Parlamentný výbor pre ľudské práva od Zajaca tiež očakáva správu o tom, či sa vyvodila zodpovednosť voči lekárom, ktorí porušili predpisy v oblasti reprodukčného zdravia a sterilizácii.
Niektoré podozrenia, publikované v správe Telo a duša, boli podľa Nagya opodstatnené. "Napríklad je to otázka prístupu lekárov pri získavaní informovaného súhlasu, či už k sterilizácii alebo iným zdravotným zásahom," tvrdí Nagy. Podľa neho sa totiž v slovenskom zdravotníctve vytvoril automatizmus a "zabúda sa na veľmi dôležitú, ľudskú stránku." Problémom vidí Nagy najmä v tom, že nielen Rómovia ale aj sociálne slabší, či menej vzdelaní obyvatelia nepoznajú svoje práva a zmeniť to môže iba osveta.