Zrejme nie som jediný človek, ktorého pobúril vládou schválený návrh noviel vo voľbách. Viem čítať a pamätám si. A tak som si našiel dva príslušné dokumenty a dva odseky, aby som mohol citovať.
1. Programové vyhlásenie SDKÚ, str. 24: „SDKÚ sa bude usilovať zvýšiť dôstojnosť slovenského parlamentu, autoritu zvolených predstaviteľov ľudu. Cestou k tomu je priama voľba poslanca. Odstránenie straníckych kandidačných listín a zavedenie bezprostrednej väzby medzi voličmi a ich konkrétnym poslancom bude viesť k neanonymným vzťahom, k podstatnému zvýšeniu kvality poslaneckého zboru a napokon k oveľa zdravším vzťahom medzi poslancami ako ústavnými činiteľmi s priamym mandátom voličov a ich politickými stranami."
2. Programové vyhlásenie vlády: „Vláda navrhne zmenu volebných zákonov so zámerom zvýšiť počet volebných obvodov, pripustiť súkromné elektronické médiá do volebnej kampane, zvýšiť váhu prednostných hlasov a umožniť hlasovanie občanov SR v zahraničí."
Vládu preto skupinovo i po jednotlivcoch môžeme nazvať ak nie priamo klamármi, tak minimálne tými, čo nedodržujú sľuby. Okrem pripustenia súkromných televízií a rádií do volebnej kampane a formálnej možnosti voliť pre občanov v cudzine (prvé je pochopiteľné vzhľadom na zloženie vlády, druhé je pri jednoobvodovom systéme len prázdne gesto) je celý návrh popretím všetkých programov, línií a verejných sľubov.
Rozumiem, prečo vyhovuje jeden volebný obvod SMK, je mi celkom jasné vzhľadom na silné zázemie v Bratislave, prečo vyhovuje kresťanským demokratom, ale prečo sa k nemu hlási SDKÚ? Tej by mohli štyri volebné obvody ublížiť, ubrať hlasy?
Tu mi prichodí spýtať sa - komu na prospech? Jedine ústredným politikom strán, novodobým ústredným výborom. Tie si do kandidačných listín napíšu formálne ľudí z celej krajiny, ale ich slepá lojalita a oddanosť sa predpokladá a bude sa skúšať a testovať spôsobom, na ktorý sme si pri našich premiéroch zvykli. Neposlušní budú potrestaní.
Komu na prospech - hádam nie župám či mestám a obciam, ktoré budú spolu s miestnou štátnou správou riadiť prakticky celý chod štátu priamo v území od školstva po sociálnu starostlivosť? Kde je ten sľubovaný poslanec pre každý región, každého voliča? To oni sú v konečnom dôsledku tí, čo zlepšujú imidž Slovenska, lebo tam sú výkony. Nie vláda. Na ústredí sú len sľuby, intrigy a personálne prepletence.
Spočiatku som neprikladal vážnosť návrhu ANO na osem volebných obvodov, nevedel som, komu by to malo prospieť - z tohto uhla vidím, že išlo o taktický manéver. Vždy, keď sa plénu predloží viac ako dva návrhy, ľahšie sa presadí taký, ktorý sa presadiť má, ale v súboji dvoch by neprešiel, lebo argumenty nemajú dosť priestoru.
Apelujem na poslancov, aby ukázali ministrovi Palkovi, že nie sú ťarbáci, ktorí nevedia predložiť slušný a prijateľný pozmeňovací návrh. A tiež by som odporučil kresťanským demokratom aj Ruskovým liberálom, nech sa spýtajú na svojich európskych ústrediach, ako veľmi ich chcú pochváliť za oddialenie voliča od senátora. Návrh, ktorý chce vláda nanútiť poslancom, je totiž nielen spreneverením sa voličom, ale aj spreneverením princípom či už kresťanskej demokracie, alebo liberalizmu. Je to ázijský systém vlády - pre boj kmeňa proti kmeňu pod vedením atamanov, ktorých každý na slovo poslúcha.
Koho zvolia sklamaní voliči, keď táto garnitúra odíde - či už dožitím, alebo pádom z vlastnej pýchy? Kto im ponúka tie demokratické princípy, pre ktoré volili práve modrú koalíciu? Čo donesú tí druhí, ktorí sú dnes na politickej scéne? Jednoducho to treba zastaviť. Tento návrh nie!
Autor: VLADIMÍR BAJAN(Autor je podpredsedom ZMOS a starostom bratislavskej Petržalky)