Bratislava 26. novembra (TASR) - Vláda by mala dnes schváliť zoznam s menami dvadsiatich osobností, ktorým pri príležitosti 11. výročia vzniku samostatného Slovenska prepožičia prezident Rudolf Schuster vysoké štátne vyznamenanie.
V zozname navrhnutých na ocenenie Pribinov kríž I. triedy figuruje právnik Peter Blaho a režisér Dušan Hanák.
Na Pribinov kríž II. triedy je navrhnutá ponovembrová politička Helena Woleková, akademický maliar Ernest Zmeták, spisovateľ László Dobos, historik Jozef Kočiš, zástupca náčelníka generálneho štábu Peter Novotňák a sochár-medailér Wiliam Schiffer.
Pribinov kríž III. triedy by mali podľa návrhu dostať projektant tunela Branisko Peter Čertík, ktorého navrhol premiér Mikuláš Dzurinda, ďalej kajakári - Juraj Bača, Michal Riszdorfer, Richard Riszdorfer a Erik Vlček, vedec Ctibor Greguš, teoretik umenia Ľudovít Petránsky a riaditeľ Magnezitových závodov Ondrej Šešenička.
Ocenenie Kríž Milana Rastislava Štefánika II. triedy by mal podľa návrhu ministra vnútra dostať veliteľ hasičov v Galante Imrich Pinter a Pavol Vagaský. Vladimír Bruňo a Peter Koščo by mali byť ocenení Krížom Milana Rastislava Štefánika III. triedy.
Členovia vlády, vrátane premiéra Mikuláša Dzurindu, navrhli spolu až 31 osobností. Do zoznamu sa napríklad nezmestil osobný lekár prezidenta Schustera František Samsely, ktorého navrhol oceniť minister dopravy Pavol Prokopovič, a starosta bratislavskej Petržalky Vladimír Bajan, ktorého navrhlo na vyznamenanie Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS).
Vláda sa bude zaoberať aj návrhom na podpis Dohovoru OSN proti korupcii, návrhom správy o implementácii Európskej charty regionálnych a menšinových jazykov z dielne rezortu diplomacie, ako aj návrhom opatrení na realizáciu zmluvu medzi SR a Svätou stolicou o duchovnej službe katolíckym veriacim v ozbrojených silách a zboroch SR.
Súčasťou programu bude i materiál ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca o skúsenostiach z vyberania úhrady za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a návrh na transfomáciu piatich zdravotníckych zariadení na neziskové organizácie.
Na rokovacom stole sa ocitne i informácia o analýze postavenia generických liekov na Slovensku a odhadovanom dopade zmeny Data exkluzivity zo šiestich na desať rokov.
SR v rámci zosúlaďovania právnych noriem s EÚ by mala totiž upraviť aj dobu ochrany originálnych liekov zo šiestich na desať rokov. Tento krok by však v najbližších štyroch rokoch znamenal veľmi vysoké dodatočné náklady na lieky. Podľa rezortu zdravotníctva by bolo vhodné, "ak by sme v rámci prístupových rokovaní dosiahli, aby k tejto zmene neprišlo ihneď po vstupe do EÚ, ale až po období konsolidácie zdravotného systému," uvádza sa v predkladacej správe materiálu.