Vyplýva to z monitoringu tlače, ktorý v roku 2000 uskutočnilo Národné centrum pre rovnoprávnosť žien a mužov.
Rešpektovanie ľudskej dôstojnosti, právo na súkromie, dodržiavanie etických zásad a základných ľudských práv v médiách boli témy dnešnej konferencie Sloboda prejavu a ochrana súkromia v médiách, ktorá sa konala v Bratislave. Podnetom na jej usporiadanie je podľa riaditeľky Národného centra Anny Šlapkovej skutočnosť, že Slovensko patrí ku krajinám s vysokou mierou tolerancie k domácemu násiliu, ktoré je hlboko zakorenené v našej kultúre a tradíciách.
"Násilie v domácnosti je na ženách páchané častejšie ako na ulici. Podľa štatistík každá druhá žena je týraná svojím súčasným alebo bývalým partnerom," uviedol poradca Svetovej zdravotníckej organizácie pre oblasť detí a svetového násilia Kevin Browne. Poisťovne v USA vyplatili v 80. rokoch ročne v priemere 44 miliónov dolárov na odškodnenie domáceho násilia. Odhad za rok 2000 predstavuje sumu jednu miliardu dolárov, dodal Browne.
Novinári a mediálne organizácie by mali dodržiavať najvyšší štandard etického správania pri otázkach týkajúcich sa detí a prezentovania násilia. Porušovanie práv detí by mali považovať za dôležité témy, ktorým budú venovať pozornosť, uviedla Šlapková a dodala, že "spôsob spracovania tejto závažnej témy často porušuje právo na ochranu súkromia. Zverejnenie prípadu prinieslo obetiam násilia v mnohých prípadoch druhotné týranie svojím okolím, šikanovanie a znevažovanie ich dôstojnosti," dodala Šlapková.