vojročný slovensko-holandských projekt MATRA pod záštitou Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR) a holandskej vlády. Ako na dnešnej konferencii v Bratislave pri príležitosti ukončenia projektu uviedol generálny riaditeľ z MPSVR Peter Guráň, aktéri projektu sa snažili upozorniť na potrebu riešiť problematiku rovnosti príležitostí, ako aj zvýšiť účasť jednotlivých zúčastnených strán na jeho riešení. "Často boli opomínané odbory alebo parlament a problém sa riešil len na jednotlivých ministerstvách alebo mimovládnych organizáciách," dodal.
Podľa neho je v slovenskej legislatíve rovnosť príležitostí štandardne zabezpečená, ale "problémom je efektívne napĺňanie týchto zákonov". Neexistujú účinne mechanizmy, ktoré by človeku umožňovali dovolať sa svojich práv, spresnil P. Guráň. S týmto názorom sa stotožňuje aj predseda Výboru NR SR pre ľudské práva národnostné menšiny a postavenie žien László Nagy. "Slovenská spoločnosť je konzervatívna, teda rešpektuje zákony a inštitúcie," domnieva sa. Ako dodal, ak za zákonmi nestoja inštitúcie, ktoré ich sledujú, tak "na Slovensku neexistuje ich automatické napĺňanie". Téma rovnosti príležitostí je podľa neho často ponechaná "na voľný pád" aj pri voľbách do Národnej rady SR a Európskeho parlamentu (EP). L. Nagy sa domnieva, že by sa mal založiť inštitút ombundsmanky, ktorá by na práva žien dohliadala.
Problém porušovania rovnosti príležitostí sa odzrkadľuje v rôznych oblastiach života slovenskej spoločnosti, vyhlásil ďalej Guráň. Tento problém podľa neho vyrastá predovšetkým z mentality a tradícií slovenského národa. Ako povedal, výchova detí v škole a rodine je založená na tradičných modeloch, ktoré učia detí preberať stereotypy. Tento prístup sa však nedá zmeniť zo dňa na deň a podľa Guráňa si zmena mentality slovenskej spoločnosti vyžiada výmenu generácii.