aj v prípade, že nie je členom mandátového výboru. Ako ďalej uviedol pre agentúru SITA minister spravodlivosti Daniel Lipšic, iná situácia nastáva, ak rovnako ako v prípade Gabriela K, ktorý je podozrivý z korupcie, má poslanec obmedzenú osobnú slobodu. Polícia potom nie je povinná predviesť poslanca na rokovanie parlamentného mandátového a imunitného výboru. V tomto prípade je totiž rozhodujúci Trestný poriadok a zákon o Policajnom zbore.
Inak by podľa Lipšica by mohlo prísť k "úplne absurdným situáciám", keby poslanec bol vo väzbe a prokuratúra by žiadala o zbavenie imunity v ďalšej trestnej veci. "To by potom mal Zbor väzenskej a justičnej stráže povinnosť ho predviesť z výkonu väzby znovu na rokovanie imunitného výboru?" - pýta sa Lipšic.
Minister pripomenul, že poslanec nie je za každých okolností povinný prísť na rokovanie parlamentu, najmä ak mu v tom bráni zákon. Povinnosť imunitného výboru vypočuť poslanca, o ktorého žiadosti o zbavenie imunity rokuje je "niečo celkom odlišné," tvrdí šéf rezortu spravodlivosti. Poslanec, ktorý bol zákonným spôsobom zadržaný pri spáchaní trestného činu, nemá právo vystúpiť v parlamente, tvrdí Lipšic, podľa ktorého iný názor zatiaľ nepočul ani od ústavných právnikov.
Diskusia okolo toho, či zadržaný poslanec Gabriel K. má alebo nemá právo zúčastniť sa na rokovaní NR SR o žiadosti prokuratúry o zbavenie jeho imunity poukazuje podľa Lipšica na to, že súčasná právna úprava poslaneckej imunity je nevyhovujúca. Ministerstvo spravodlivosti tento problém upravuje v návrhu novely Ústavy SR, ktorá zužuje imunitu poslancov a sudcov. V prípade poslancov navrhuje zúženie imunity len na výroky a hlasovanie v parlamente. Novela by sa podľa Lipšica mala v priebehu najbližších týždňov dostať na rokovanie legislatívnej rady vlády. "Potom už je len na politickom rozhodnutí, či bude samostatnou novelou ústavy alebo či sa včlení do pripravovanej euronovely," dodal pre agentúru SITA Lipšic.