Milan Mráz, miestny činiteľ HZDS a riaditeľ úradu Banskobystrického kraja, spolu s lokálne vplyvným poslancom Gabrielom Karlinom predávali zákazku samosprávy, ako keby bola ich vlastná - za 5 percent jej hodnoty. Fakt, že o zákazkách kraja nerozhoduje samosprávny systém, ale dvaja ľudia, svedčí o tom, že s decentralizáciou právomocí dochádza aj k decentralizácii korupcie. Dôkazy, že išlo o korupčné správanie, sú také presvedčivé, že ich ani členovia imunitného a mandátového výboru za HZDS nespochybnili. V tomto prípade teda nechýba to, čo ešte na začiatku roku chýbalo poslancovi kraja Jurajovi Mesíkovi, keď vyhlásil, že jediným dôvodom, pre ktorý chce vedenie kraja kúpiť sídlo za 256 miliónov Sk, sú provízie pre funkcionárov: „Tri percentá zo 100 miliónov korún a päť až sedem percent zo zvyšku ceny, teda 10 až 15 miliónov". Župan Milan Marčok a šéf jeho úradu Milan Mráz vtedy obvinili Mesíka z troch trestných činov. Dnes musí pán Mráz čeliť obvineniu z prijímania úplatku.
V kraji vplyvný Gabriel Karlin sa ako poslanec NR SR venoval najmä dvom veciam - podnikaniu a lobovaniu pre svoju záujmovú skupinu. Stal sa napríklad jediným spoločníkom firmy Seliko-Slovakia a podľa obchodného registra svoj vklad (išlo o 57 200 000 Sk) splatil v septembri 2003. Jeho lobovanie za vyššie dotácie pre poľnohospodárov, proti zákonu o preukazovaní pôvodu majetku i jeho sústavné sťažnosti na to, že „korupcia prekvitá aj naďalej", sú v parlamente také rozšírené, že to evokuje otázku, koľko asi Karlinov tam máme.
Pekná policajná akcia ukázala, že nielen centrum, ale aj samospráva je korupčná, že nielen stranícke špičky, ale aj radový poslanec žiada a berie úplatky. Smiešny by bol každý, kto by tvrdil, že sa to týka iba ľudí HZDS.

Beata
Balogová
