
Na archívnej snímke predseda HZDS v Banskej Bystrici Gabriel Karlin a predseda HZDS Vladimír Mečiar, ktorého reakciu sa nám včera nepodarilo získať. FOTO ARCHÍV SME JÁN KROŠLÁK
Ján Jasovský dodáva, že sa netýka len Slovenska, Sergej Kozlík hovorí, že asi ide o širší problém. Nechce však predpovedať výsledok vyšetrovania kauzy Karlin.
Milan Urbáni si naopak myslí, že ide o ojedinelú „skôr osobnú záležitosť". Ani Diane Dubovskej sa nezdá, že korupčné praktiky sú v radoch poslancov rozšírené.
Dušan Jarjabek mieru korupcie medzi politikmi nevedel posúdiť, ale „každý, kto do takéhoto chomútu vlezie, je blázon. Ja by som zomrel od strachu. Mám problém aj s tým, keby som si nekúpil lístok na električku".
Poslanci HZDS sa však nezhodli, či prípad posudzovať z politického pohľadu a niektorí by považovali za logickejšie, keby prichytili poslanca koalície.
„Pre poslanecký stav je to veľmi nepríjemné, a to bez ohľadu na to, či je to koalícia, alebo opozícia," povedal Jarjabek. Podľa neho sa veľa ľudí z koalície potešilo, že sa to stalo opozičnej strane.
Ján Jasovský mal pocit, že všetci poslanci mandátového a imunitného výboru boli bez rozdielu nešťastní, čo sa stalo, lebo to „vrhá tieň na všetkých poslancov".
Pre Jána Kovarčíka je záhadou, že v kauze nejde o koaličného poslanca. „Som presvedčený, že medzi koaličnými poslancami funguje niečo také na oveľa vyššej úrovni. Pre mňa je otázne, kto je ten čistý, kto vie, kde sa agenti provokatéri pohybujú a kto ich riadi," povedal.
Sergej Kozlík hovorí, že človek začne veriť principiálnemu boju s korupciou, keď pôjde o vládne štruktúry. „Je známe, že na úrovni vlády sa rokuje o miliardových zákazkách."
(sp)