íckej starostlivosti. Chcú tak zaistiť, aby sa sterilizácie žien nemohli uskutočniť bez ich informovaného súhlasu a zaručiť právo pacientky na zdravotné záznamy. Vyzývajú tiež, aby SR umožnila expertom nezávisle posúdiť podozrenia z nezákonných sterilizácií tak, aby mohli obete svoje prípady predložiť súdu.
List Helsinskej komisie nasleduje po záveroch z vyšetrovania slovenskej vlády z konca októbra, ktoré malo podľa nej "závažné nedostatky." Ako sa píše v liste, "aktivisti z oblasti ľudských práv a možné obete sú ohrozené obvineniami z trestného činu za otvorené vystupovanie, niektoré rómske ženy a ich právnici majú zamedzený prístup k zdravotným záznamom." Tvrdenie podpredsedu vlády SR Pála Csákyho, že "ilegálne sterilizácie" sa neuskutočňovali, preto nepovažuje Helsinská komisia za dôveryhodné.
Znepokojenie v súvislosti so sterilizáciou rómskych žien na Slovensku vyjadrila Európska únia, výbor OSN pre ľudské práva, komisár Rady Európy pre ľudské práva ako aj americká delegácia pri Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).
Helsinská komisia Spojených štátov amerických je nezávislá federálna agentúra, ktorá monitoruje a podporuje pokrok v implementovaní ustanovení Helsinských dohôd. V komisii, ktorá bola vytvorená v roku 1976, je deväť senátorov, deväť poslancov a po jednom členovi z ministerstiev zahraničných vecí, obrany a obchodu.