Ako tento jediný slovenský nositeľ prestížnej Goldmanovej environmentálnej ceny uviedol v rozhovore pre TASR, pred časom bol ešte optimista. Dnes si myslí, že ľudstvo na to, aby odvrátilo katastrofu z nedostatku vody, a tým aj potravy, má približne dvadsať rokov. Potvrdzujú to aj prognózy OSN, podľa ktorých v roku 2025 budú na Zemi žiť asi 3 miliardy ľudí v regiónoch bez vody.
Každý zabetónovaný a odvodnený meter pôdy spôsobuje vo vzťahu k dažďovej vode podľa Kravčíka problém. V Košiciach napríklad vybudovanie betónových sídlisk spôsobilo, že sa zvýšil odtok dažďových vôd z 34 na minimálne 70 percent. Obmedzuje sa tým doplňovanie zásob pôdnych a podzemných vôd. Voda, ktorá stečie kanálom, sa už nevráti do obehu, ale odteká do morí a oceánov. Zo Slovenska sa tak ročne podľa Kravčíka stratí približne 250 miliónov kubických metrov vody. Vplyvom urbanizácie sa za 60 rokov z nášho územia stratili asi 4 miliardy kubíkov vody, približne 12 miliárd vplyvom poľnohospodárskej činnosti. Len 2,8 miliardy kubíkov vody sa udržalo v provizórnych riešeniach v priehradách.
Riešenie situácie vidí Kravčík predovšetkým v uvedomení si týchto skutočností a v snahe kompetentných hľadať riešenia. Napríklad pri budovaní supermarketov, ktoré v súčasnosti vo veľkom počte vyrastajú na Slovensku, je možné využiť dažďovú vodu ako zaujímavý dizajnový prvok vybudovaním vodných stien, fontán či jazierok. Rovnako pri budovaní rodinných domov by majitelia odkvapy nemali zapúšťať do kanalizácie, ale dažďovú vodu nechať na pozemku.
Kravčík tvrdí, že hoci to znie paradoxne, zvýšené množstvo živelných pohrôm, povodní a klimatické zmeny spôsobuje práve vysušovanie kontinentov, a nie skleníkový efekt. Ak ľudstvo tento proces nezvráti, podľa Kravčíka môžeme v nasledujúcich dvoch desaťročiach očakávať oveľa viac a ničivejších živelných katastrof, než aké pozorujeme v súčasnosti. "Výsledkom bude samozničujúci proces a na jeho konci možno aj globálna kataklizma," dodal.
Predseda MVO Ľudia a voda bude jedným z piatich hlavných rečníkov medzinárodnej konferencie Projekt Modrej planéty, venovanej problematike vysúšania Zeme. Konferencia sa uskutoční v júli v Kanade a jej vyše 1500 účastníkov by malo prispieť k vzniku celosvetovej iniciatívy na zvrátenie súčasnej vodohospodárskej politiky, podporujúcej systematické vysušovanie zemského povrchu.