lovenského ochranného zväzu autorského (SOZA). Na druhej strane oceňujú, že mediálny výbor Národnej rady SR akceptoval ich pripomienku a nesúhlasil s pôvodne navrhovaným výkupom autorských práv.
Za neadekvátne pre autorov, ako aj vydavateľov periodickej a neperiodickej literatúry považuje LITA navrhovanú mieru kompenzácie nositeľom práv za rozšírenie práva kopírovať ich diela bez súhlasu autora nielen na osobné použitie, ale aj pre právnické osoby. Tie majú dokonca možnosť obchodného a majetkového zhodnocovania duchovného vlastníctva autorov bez povinnosti vysporiadať ich práva, zdôraznil predseda LITA Ľubomír Fifík na dnešnej tlačovej besede. Ako pripomenul, na rozdiel od návrhu predkladateľa, ktorý navrhoval kompenzáciu vo výške troch percent z pevných diskov a troch percent z tlačiarní, mediálny výbor navrhuje 0,5 percentnú kompenzáciu z pevných diskov a tlačiarne zo spoplatnenia vylúčil.
LITA aj SOZA veľmi kriticky vnímajú zásah do deľby práv medzi autorov a nositeľov tzv. súvisiacich práv pre oblasť káblovej retransmisie a náhrad odmien z nosičov a prístrojov. LITA, SOZA, Ozis a Slovgram v súčasnosti totiž fungujú na základe dohody o delení náhrad, ktorá podľa nich zodpovedá aj európskym zvyklostiam. Nový návrh autorského zákona navrhuje delenie práv 25 percentami, čo predseda SOZA Ladislav Briestenský označil za nebývalé skrátenie autorských práv na úkor všetkých súvisiacich a nepovažuje to za logické ani spravodlivé.
Podľa textára Kamila Peteraja je návrh autorského zákona v rozpore s etikou a zdravým rozumom. Podľa neho je však bežné, že v každom režime sa ekonomicky silné skupiny snažia autorov "ošklbať" a za návrhom zákona stojí silná lobby. "To zakladá pre budúcnosť veľké množstvo konfliktov," dodal.