Kandidát poslanca ĽS-HZDS Tibora Cabaja Ján Bernát, ktorý v súčasnosti šéfuje Úradu špeciálneho prokurátora, si myslí, že postavenie prokuratúry sa za posledných päť rokov zlepšilo. Rezervy však podľa neho sú na trestnom úseku, kde "neexistuje kontrola a usmerňovanie zo strany nadriadených prokuratúr." Ak by sa stal šéfom Generálnej prokuratúry (GP), tak by sa postaral o to, aby riaditelia oddelení boli nielen odborne zdatní ale nebáli sa aj rozhodovať. Zásahy ministra spravodlivosti do prokuratúry, ktoré majú zabezpečiť jednotný postup prokurátorov, podľa Bernáta nie sú potrebné. "Generálny prokurátor má zo zákona dosť právomocí, ktoré by to zabezpečili," konštatoval.
Podľa Vojtecha Ernesta, ktorého navrhol poslanec ANO Jirko Malchárek, je na prokuratúre nutné prijať zmeny, ktoré súvisia so vstupom Slovenska do Európskej únie. "Je potrebné prehodnotiť činnosť Medzinárodného súdneho dvora," dodal. Ernest by zlepšil aj materiálne vybavenie prokuratúry. Nestotožňuje sa s názorom súčasného generálneho prokurátora Milana Hanzela, že až 30 percent prokurátorov nemá čo hľadať na svojich miestach. "Na prokuratúre je dosť odborne zdatných a čestných prokurátorov," vyhlásil. Nesúhlasí ani s návrhom zákona o prokuratúre z dielne ministerstva spravodlivosti.
Ak by sa stal novým generálnym prokurátorom súčasný hlavný vojenský prokurátor Dobroslav Trnka, ktorého nominoval poslanec SDKÚ Ivan Šimko, vypracoval by nový organizačný poriadok na GP. "Mám trochu odlišné predstavy o vnútornej správe prokuratúry," dodal. Podľa neho je treba posilniť úsek medzinárodného odboru na GP, pretože sa málo pozornosti venuje tomu, že v máji 2004 vstúpi SR do EÚ. Prokurátori nie sú dostatočne pripravení na tento krok, domnieva sa. Vojenské metódy na civilnej prokuratúre zavádzať nemieni.
Ústavnoprávny výbor dnes schválil aj štyroch kandidátov na post sudcu Ústavného súdu SR: Ladislava Orosza, Jozefa Kravca, Štefana Beneča a Ľubomíra Dobríka.