predložilo talianske predsedníctvo, za evidentnú snahu predsedajúcej krajiny Európskej únie (EÚ) o pokrok vo vývoji medzivládnej konferencie. "Treba oceniť viaceré návrhy, ktorými sa text ústavnej zmluvy vyjasňuje a spresňuje," uviedol Figeľ v písomnom stanovisku, ktoré poskytol tlačovej agentúre SITA.
Za pozitívum možno podľa neho označiť úpravu návrhu štruktúrovanej spolupráce v obrannej politike na štandardnú formu posilnenej spolupráce krajín únie. Figeľ tiež víta potvrdenie dôležitosti zmienky o kresťanskom dedičstve pre zjednotenú Európu v preambule zmluvy spolu s ubezpečením, že inštitúcie únie majú sekulárny charakter.
Talianske predsedníctvo navrhuje tiež zaradiť do právne záväzného textu oficiálny výklad Charty základných práv, ktorá tvorí 2. časť ústavnej zmluvy. KDH, ale aj iné politické strany a niektoré krajiny vyjadrili výhrady a pochybnosti o vhodnosti takého katalógu práv v EÚ.
Najcitlivejšie otázky, za ktoré Figeľ považuje mechanizmus tvorby kvalifikovanej väčšiny a zloženie EK po roku 2009, zostanú zatiaľ bez návrhu na riešenie, aj keď sa taliansky návrh pridŕža návrhu z konventu. Ak mechanizmus z Nice nie je prijateľný pre niektoré krajiny, aj keď ho pred tromi rokmi v Nice dohodli a následne ratifikovali, a návrh z konventu zvýhodňujúci veľké krajiny odmietajú zasa iné krajiny, riešením by mohol byť podľa Figeľa racionálny kompromis. Ten by mal zachovať princíp vážených hlasov, ktorý posilňuje postavenie menších štátov pri hlasovaní v Rade ministrov, ale presnejšie by mal reflektovať kvantitatívne rozdiely medzi veľkými krajinami. Nemecko by tak po prvý raz v histórii mohlo mať viac hlasov ako Francúzsko či Veľká Británia.
Návrh na zloženie EK by mal podľa Figeľa opustiť vzorec dvojúrovňovej komisie s hlasujúcimi a nehlasujúcimi komisármi. Tento návrh nebol podporený ani väčšinou v konvente, ani väčšinou vlád rozšírenej únie. Budúca komisia by mala byť oveľa viditeľnejšia v členských štátoch, viac komunikovať aj s národnými parlamentmi a úniou tvorenou 450 miliónmi obyvateľov.
Ján Figeľ sa dnes zúčastnil na rokovaní predstaviteľov národných parlamentov štátov rozšírenej únie v Ríme za účasti talianskeho ministra zahraničných vecí Francesca Frattiniho.
fa;ph rm