Bratislava 28. novembra (TASR) - Od vstupu Slovenska do Európskej únie očakáva 40 percent občanov SR predovšetkým posilnenie vzájomných vzťahov Slovenska s najvyspelejšími krajinami vo všetkých rozhodujúcich oblastiach.
Približne jedna tretina opýtaných (29 percent) si myslí, že vstupom sa stanovia pravidlá hry v ekonomickej a obchodnej spolupráci. Ďalších 26 percent verí, že členstvo v únií uľahčí prílev zahraničných finančných dotácií pre Slovensko. Za posledných desať rokov sa počet respondentov, ktorí sú o tom presvedčení, zvýšil o 12 percent.
Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý uskutočnil Ústav pre výskum verejnej mienky pri Štatistickom úrade SR v čase od 1. do 10. novembra 2003. Reprezentatívny výberový súbor Slovenskej republiky tvorilo 1225 občanov SR nad 18 rokov, ktorí odpovedali na otázku, aké dôsledky bude mať vstup Slovenska do EÚ. Opýtaní mohli uviesť tri odpovede.
Respondenti ďalej očakávajú, že po vstupe SR do EÚ sa zvýhodní SR v obchodnej spolupráci (20 percent) a zníži sa riziko porušovania princípov demokracie a ľudských práv (15 percent). Rovnaký podiel opýtaných si myslí, že po máji 2004 sa vytvoria predpoklady pre začlenenie SR do európskych politických a hospodárskych štruktúr. Približne 13 percent voličov sa obáva, že po začlenení Slovenska do únie bude môcť toto spoločenstvo nepriamo zasahovať do vnútorných záležitostí štátu, napríklad do hospodárskej politiky či národnostných menšín. Dôsledky integrácie nevedelo posúdiť 15 percent opýtaných, čo je o 8 percent menej ako v novembri 1993. To znamená, že informovanosť o dôsledkoch vstupu sa mierne zlepšila.
TASR informáciu poskytol Jozef Švec z ÚVVM.
Upozornenie: Grafická služba Ekonomickej redakcie TASR vydáva k správe graf.