dodržiavaním základov demokracie. Dnes už však porovnateľný stav armády nestačí a aliancia nasadila prísnejšie kritériá na vstup, píše dnes český denník Mladá fronta Dnes (MfD).
Po skúsenostiach NATO s novými členmi bude musieť Bratislava pre svoje členstvo v aliancii ešte veľa urobiť. Dnes je latka oveľa vyššie a ide napríklad o personálne a finančné problémy, alebo nedostatočnú jazykovú výbavu nových členov, skonštatoval pre MfD analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Pavol Lukáč.
Nočnou morou slovenským dôstojníkov je podľa MfD angličtina. Bývalý minister obrany Pavol Kanis to považoval za vážny problém a podľa jeho stratégie malo do roku 2002 ovládať angličtinu najmenej 800 príslušníkov. Cieľom Bratislavy je aj výrazné zmenšenie armády a na budúci rok by nemalo v armáde slúžiť viac ako 30.000 príslušníkov.
MfD konštatuje, že prísnu diétu slovenskej armáde diktuje zadýchaná slovenská ekonomika a v tuhých bojov ministerstiev o rozpočtový koláč obrana zatiaľ stráca. Vysoký predstaviteľ amerického ministerstva obrany Joseph Garret nedávno prisľúbil, že USA chcú pomôcť Bratislave, aby sa mohla stať jedným z najlepších uchádzačov o členstvo v NATO. Washington však zároveň upozornil, že plány Slovenska sú až príliš ambiciózne práve z hľadiska finančných možností.
Nový slovenský minister obrany Jozef Stank si kladie za cieľ pripraviť armádu tak, aby Slovensko mohlo do NATO vstúpiť na budúci rok. Námestník generálneho tajomník NATO Klaus-Peter Klaiber však nedávno varoval, že Slovensko musí so svojou armádou ešte veľa urobiť.