ešenia otázok, uviedol pre agentúru SITA minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan. Dlhšie sa diskutovalo o formulácii článku, ktorý má súvis s hodnotami Európskej únie (EÚ) a do ktorého bola zapracovaná zmienka o ochrane osôb patriacich k menšinám. Ide o otázku, ktorú navrhovalo Maďarsko, aby bola zaradená do preambuly. Podľa Kukana väčšina zatiaľ súhlasila s návrhom kompromisného riešenia, ktoré pripravilo talianske predsedníctvo a ktoré je vzdialené pôvodnému maďarskému návrhu.
"My sme naďalej toho názoru, že pôvodný text, ako ho vypracoval konvent bol lepší, prehľadnejší, ale súčasná formulácia nám nerobí nejaké problémy a je prijateľná," uviedol v tejto súvislosti Kukan argumentujúc, že takmer všetci diskutujúci vyjadrili súhlas s takouto formuláciou. Ako dodal, minister zahraničných vecí Maďarska vo svojom príspevku povedal, že tento text, ktorý navrhlo talianske predsedníctvo je niečo iného, ako bol pôvodný maďarský návrh, ale že v rámci záujmu o dosiahnutie kompromisu je pre nich prijateľný.
Hovorilo sa aj o otázkach finančných a finančných inštitúcií, kde sa, hlavne zo strany niektorých delegácií, kritizovalo rozhodnutie Rady ministrov financií, ktorá udelila výnimku pre Nemecko a Francúzsko pri plnení kritérií Paktu stability a rastu. Diskutovalo sa pomerne široko aj o možnosti zaradiť do preambuly návrhu ústavnej zmluvy zmienku o kresťanských hodnotách. Podľa Kukana sa ukazuje, že je to otázka, ktorá vyvoláva veľmi odlišné reakcie. Časť účastníkov sa zasadzuje za prijatie takejto zmienky. "Slovensko patrí do tejto skupiny, druhá časť diskutujúcich veľmi rázne, veľmi vehementne odporuje a argumentuje proti tomu, aby bola takáto zmienka v návrhu ústavy," pokračoval Kukan.
Po rokovaniach nasledovala pracovná večera, kde sa malo hovoriť o otázkach spoločnej a zahraničnej a bezpečnostnej politiky, ako aj o otázkach obrany.
Zložitejšia diskusia sa podľa Kukana čakáva v sobotu, pretože tam sa bude hovoriť o inštitucionálnych otázkach, ako je zloženie Európskej komisie, systém tvorby kvalifikovanej väčšiny, rozsah hlasovania kvalifikovanou väčšinou a o poste ministra zahraničných vecí EÚ, jeho postavení a kompetenciách. "V súvislosti s hlasovaním kvalifikovanou väčšinou my vychádzame zo zásady, že by sa nemal rozširovať okruh tých oblastí, kde sa rozhoduje na základe jednomyseľnosti, čiže v niektorých tých oblastiach veľmi zásadne hovoríme o tom, že tá jednomyseľnosť mala zostať nedotknutá, ako sú sociálne veci, dane, otázky obrany, policajnej spolupráce a kultúry."
Podľa Kukana bude jednou z najťažších otázok spôsob tvorenia kvalifikovanej väčšiny, kde sú veľmi jasné stanoviská Poľska a Španielska, ktoré preferujú zachovanie systému z Nice. "My takúto pozíciu podporujeme, pretože je najvýhodnejšia pre malé štáty, ale samozrejme budeme počúvať aj argumenty Nemecka a Francúzska, ktoré veľmi dôrazne odmietajú takýto systém," uzavrel Kukan.