V rovine politickej je však takýto ideál len veľmi ťažko dosiahnuteľný. Viac než racionálne argumenty a schopnosti jednotlivých politikov rozhoduje stranícka príslušnosť. Podľa nej „zisťujeme", či je niekto dobrý, alebo naopak, nie, podľa toho, čo hovorí.
V prípade priamych prezidentských volieb to v našich podmienkach platí takmer bez výnimky. Bez silnej partajnej podpory je kandidát nezvoliteľný. Aj keď ľudia stranami skôr opovrhujú, ich odporúčanie má obrovský vplyv. To je dôvod, prečo občianski kandidáti, akým bude v týchto voľbách Martin Bútora, majú minimálnu šancu. Spomeňme príklad Magdy Vášáryovej. Na Slovensku je istejšie kandidovať pod znakom kosáka a kladiva než s požehnaním skromnej početnosti intelektuálov.
Takmer každá strana už má svojich favoritov do volieb prezidenta. Takmer. Ak nepočítame HZDS, ktoré sa bude spoliehať na moment prekvapenia, karty neukázali už iba Smer a SMK. V prípade SMK je situácia o to zložitejšia, že vlastného kandidáta by nepretlačili ani do druhého kola voľby. Najreálnejšie vyzerá preto podpora iných kandidátov. Eduard Kukan je mimo hry o približne desať percent hlasov Maďarov pre svoje spory s maďarskou diplomaciou. Za takmer istú považujem ich podporu niekomu z dvojice Bútora - Mikloško. Úlohu zohrá to, ktorý z nich by sa s ich pomocou dostal do druhého kola, kde už sa hlasuje nie ZA, ale PROTI niekomu.
Najzaujímavejšia situácia je okolo strany Smer. Prezidentské voľby sú jedinou témou, ktorej sa táto vševediaca strana vyhýba. Nie je ťažké všimnúť si superľavicovú spoluprácu línie KOZ - Smer - KSS. Nie je ťažké všimnúť si ani to, že terajší prezident Schuster sa rozhodol negatívne čísla svojej popularity vyriešiť jednoducho - superľavicovo. Takmer každý zákon koalície s ekonomickým podtextom vetuje. Reálne to zatiaľ veľký význam nemá, lebo zhody v ekonomickej oblasti sú v koalícii pevnejšie ako v politickej a veto je prehlasované. Dištancovanie sa od koalície je však jedinou cestou k jeho znovuzvoleniu. To je pud sebazáchovy.
Smer aj Schuster veľmi túžia po moci. Už vedia, že spolu si pomôžu viac. Schuster tým, že bude narúšať stabilitu krehkej vlády, a Smer tým, že mu dá do kampane svoje logo. Inak by jeho šance na úspech boli nulové už v prvom kole. Sotva sa dá predpokladať, že boj o prezidentské kreslo vzdá.
Schuster chytil doslova druhý dych a z „otráveného" prezidenta sa rád stáva prezidentom všeľudovým. Ťažko sa dá inak vysvetliť jeho stúpajúci ľavicový populizmus.
Autor: MICHAL PÁLINKÁS(Autor je študentom Právnickej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe)

Beata
Balogová
