, lebo to za nich robila Sociálna poisťovňa.
Hrozilo však, že žiadne poukazy do kúpeľov nebudú, lebo v nedávno prijatom zákone o sociálnom poistení sa na kúpeľnú liečbu zabudlo.
Nielenže by mnohí ľudia nemohli ísť do kúpeľov, ale zruinovalo by to aj samotné kúpele.
Zákon totiž zrušil úlohu Sociálnej poisťovne pri preplácaní kúpeľnej liečby a pridelil túto funkciu zdravotným poisťovniam, ale neupravil spôsob, ako peniaze na kúpele presunúť. Parlament musí preto ešte v decembri schváliť novelu zákona, ktorú navrhne poslankyňa KDH a predsedníčka zdravotníckeho výboru Anna Záborská.
„Pozmeňovacím návrhom k Liečebnému poriadku sa peniaze zo Sociálnej poisťovne presunú do zdravotných poisťovní," povedala Záborská pre SME. Návrh v stredu schválila vláda a parlament by ho mal stihnúť prijať ešte tento rok.
„Pre kúpele je to veľmi dôležité, pretože svoje pobyty plánujú na štvrť roka dopredu. Doteraz boli v neistote, pretože zdravotné poisťovne, ktoré nevedeli, či dostanú peniaze, nechceli uzatvárať s kúpeľmi zmluvy," hovorí Záborská.
Sociálna poisťovňa doteraz platila pobyty v kúpeľoch až 80 percentám kúpeľných hostí. Ide o pacientov s chronickými chorobami, ktorí kúpele potrebujú na zlepšenie či udržiavanie zdravotného stavu. Na rok 2003 dostala Sociálna poisťovňa na kúpeľnú starostlivosť zo štátneho rozpočtu 781,6 milióna korún.
Zdravotné poisťovne hradili pobyt v kúpeľoch len menšej časti pacientov. Išlo o ľudí, ktorí sa v kúpeľoch zotavovali hneď po pobyte v nemocnici po závažných operáciách, úrazoch a náhlych závažných ochoreniach, ako sú mozgovo-cievne príhody a infarkty.
Aj v kúpeľoch však platí, že pacient platí maximálne 21 dní pobytu, teda 1050 korún.
BARBORA TANCEROVÁ