S napätím ju očakáva najmä opozícia, pretože predpokladá, že prezident v nej bude tlmočiť aj jej kritické výhrady voči vládnemu kabinetu. Pozorovatelia usudzujú, že Schusterova správa o Stave republiky opäť "rozvíri hladinu" na politickej scéne.
Prezident by sa mal podľa dostupných informácií v správe zmieniť aj o kauzách, ktoré rezonujú v spoločnosti už niekoľko mesiacov. Mal by teda hovoriť o kauze skupinka, o situácii v Slovenskej informačnej službe a o okolnostiach odvolania šéfa Národného bezpečnostného úradu Jána Mojžiša. Dá sa očakávať, že okrem situácie v bezpečnostných a spravodajských zložkách sa bude venovať integrácii Slovenska do transatlantických štruktúr, ekonomickým a sociálnym problémom.
Poslanec NR SR za ĽS-HZDS Tibor Cabaj pôvodne navrhoval, aby po prednesení správy nasledovala v pléne parlamentu rozprava, poslanecké grémium však jeho návrh neschválilo.
Tohtoročná Správa o stave republiky bude prvou prezidentovou správu pred novou zostavou NR SR a predposlednou správou Rudolfa Schustera, ktorému sa na budúci rok skončí funkčné obdobie. Prezident zvyčajne vystupuje so správou o stave republiky v lete, v tomto roku odložil svoje vystúpenie kvôli referendu o vstupe SR do Európskej únie.
Mimoriadnu pozornosť vzbudila najmä prezidentova správa z roku 2001. Prezident v nej otvorene vyčítal premiérovi, že ignoruje jeho aktivity a nerokuje s ním o závažných otázkach. Predseda SMK Béla Bugár vtedy vyhlásil, že Schuster vniesol do prejavu "žabomyšie vojny medzi parlamentom a prezidentom a medzi premiérom a prezidentom". Za komentár Chaos v hlave štátu podala vtedy prezidentská kancelária trestné oznámenie za hanobenie ústavného činiteľa na komentátora Aleša Krátkého.
Ústredným posolstvom vlaňajšej prezidentovej správy bola výzva občanom, aby sa v čo najväčšom množstve zúčastnili na septembrových parlamentných voľbách.