pri reformnom úsilí a aj pri využívaní povstupových fondov Európskej únie. Zároveň apelovala na prezidenta Rudolfa Schustera, aby s rozvahou využíval ústavné pravo vrátiť zákony Národnej rade a nepovyšoval osobné ambície nad záujmy občanov. "Odmietnutie uvedených zákonov by totiž znamenalo vážne poškodenie ekonomiky Slovenska a celého reformného procesu," konštatuje vo vyhlásení pre médiá Predsedníctvo DS.
Demokrati žiadajú predovšetkým schválenie zákona o rovnej dani, ale aj potvrdenie najdôležitejšieho zákona dôchodkovej reformy o dôchodkovom sporení, ktorý zavádza druhý kapitalizačný pilier dôchodkového systému. DS víta rozhodnutie Výboru NR SR pre sociálne veci a bývanie predložiť návrh, aby kapitalizačný pilier bol pre sporiteľov od prvého okamihu súkromným. Pokračovanie reforiem považuje za národný záujem. "Preto je potrebné odolať tlaku po moci túžiacich predákov odborov, ktorí spolu so stranami SMER a KSS vyrazili do boja proti reformám. Ich aktivity smerujúce k zastaveniu reforiem preto DS jasne odmieta a verí, že budú odmietnuté aj občanmi Slovenska."
DS je presvedčená, že vláda musí všetky svoje sily venovať reformnému procesu, pretože Slovensko nemá inú alternatívu. Predsedníctvo ocenilo prácu svojich predstaviteľov v exekutíve, predsedu strany Ľudovíta Kaníka a prvého podpredsedu Viktora Nižňanského, zodpovedných za reformy dôchodkového a sociálneho systému a decentralizáciu verejnej správy. Prijalo tiež dokument Občianska politika v EÚ. DS bude podporovať len takých kandidátov za poslancov Európskeho parlamentu, ktorí budú ochotní presadzovať princípy občianskej politiky pri zastupovaní záujmov občanov Slovenska.