Bratislava 2. decembra (TASR) - Výpoveďou chráneného svedka Martina Suchára pokračoval dnes na okresnom súde Bratislava II. proces s exministrom pre správu a privatizáciu národného majetku Petrom B. a bývalým prezidentom Prezídia Fondu národného majetku (FNM) Štefanom G., ktorí čelia obžalobe z prijímania miliónových úplatkov v súvislosti s privatizáciou štátnych podnikov z roku 1995.
Kľúčový svedok obžaloby svoju výpoveď pred súdom psychicky nezvládol a bez súhlasu predsedu senátu svojvoľne s plačom opustil pojednávaniu miestnosť a následne i budovu súdu. Jeho neúčasť spôsobilo opätovné odročenie celého procesu. Bývalého podnikateľa Suchára, ktorý je chráneným svedkom iba v prípade procesu s členmi bratislavského podsvetia označovanými ako "Diničovci a Sýkorovci" dnes sprevádzalo policajné komando kukláčov na šiestich vozidlách. Svedok si aj pre odstup času iba v "hrubých rysoch" spomínal na okolnosti údajného sprostredkovania úplatkov pre obžalovaných bývalých štátnych funkcionárov nominovaných v tom čase Združením robotníkov Slovenska (ZRS). Oveľa viac sa oháňal strachom z Diničovcov. Podľa svedka ho mafia začala vydierať z jemu neznámych dôvodov a žiadala pokutu za prekazenie obchodu s Bratislavskými hydinovými závodmi tzv. kauza bratislavská slepičáreň. Predsedu senátu však zaujímali hlavne okolnosti, ktoré sú predmetom obžaloby. "Chceli mi zabiť dcéru a vy poviete, že som sa dal s nimi dokopy," vyhlásil vzlykajúci svedok na predsedovu poznámku, aby hovoril k veci. Následne odišiel zo súdnej siene. Svedok Suchár si bude musieť splniť svoju občiansku povinnosť a opäť vypovedať pred senátom, aby odstránil rozpory vo svojich výpovediach. Podľa neho totiž cez svojho bývalého zamestnanca Petra B. ktorý sa neskôr stal ministrom pre správu a privatizáciu národného majetku, dokázal "pomôcť" pri sprivatizovaní Slovenských magnezitových závodov Hačava za úplatok 15 miliónov korún. Najskôr mal Peter B. podľa svedka žiadať 20 a neskôr až 40 miliónov korún. "Vtedy tak fungovala privatizácia na Slovensku, keby nedali peniaze, tak to nemajú," vysvetlil. Podľa Suchára záujemcovia však viac ako 13-15 miliónov neboli schopní zohnať, a tak ich obžalovanému priniesol v kufríku na FNM s tým, že zvyšok sa bude postupne splácať. Svedok tvrdil, že v prípade Slovenských magnezitových závodov Hačava boli záujemcovia ochotní dať za vysoko zadlžený podnik hoc i 100 miliónov korún, pretože išlo o ich "srdcovú záležitosť". V druhej kauze pri privatizácii štátneho podniku Elektrosystémy Bratislava mal obom obžalovaným údajne dať po dva milióny korún. Za sprostredkovanie si on ponechal iba milión na zaplatenie DPH a faktúr. "Myslel som, že žijeme v dobe dobrých skutkov," vysvetlil svoje konanie. Podnikateľova spoločnosť mala uzavreté zmluvy so Slovenskými magnezitovými závodmi Hačava a na jej účet prišlo aj niekoľko miliónov korún. Ani jeden zo svedkov, ktorí mali byť údajne aktérmi korupčnej aféry, pred súdom však doposiaľ nepotvrdil Suchárove tvrdenia.
Štefan G. pred súdom vypovedať odmietol. K obžalobe len stručne uviedol, že nespáchal žiaden trestný čin. Necítim sa byť vinným, úplatky som nebral, spresnil pre TASR. Správanie sa chráneného svedka označil za divadlo. Obžalobu prokurátora v plnom rozsahu odmietol aj Peter B. Počas výkonu funkcie ministra totiž podľa jeho slov nemal v kompetencii vydávať privatizačné rozhodnutia. Išlo o privatizačný projekt schválený predchádzajúcou vládou, náš kabinet toto rozhodnutie nezrušil, vysvetlil pre TASR Peter B.
Okrem Štefana G. odmietli v minulosti vypovedať pred súdom aj dvaja z predvolaných svedkov. Využili právo nevypovedať s odôvodnením, že by svojou výpoveďou mohli spôsobiť trestné stíhanie sebe alebo svojim blízkym.