BRATISLAVA - Poslankyňa KDH Anna Záborská sa jeden mesiac pokúsila žiť zo sumy 4500 korún, blízkej hranici životného minima. Chcela si overiť situáciu, v akej žije na Slovensku podľa štatistík 618-tisíc ľudí (11,5 percenta).
Hovorí, že vyžiť sa z toho dá, ale žiť nie. Jej pokus je podľa odborníkov sympatický, ale namietajú, že politici by sa mali riadiť serióznym výskumom, nie zážitkom na vlastnej koži. Štát stanovil životné minimum pre jednotlivca na 4210 korún, vychádzal však len z hrubých odhadov.
Jarmila Filadelfiová zo Strediska pre výskum práce a rodiny povedala, že keby mali „zodpovední reformátori" poriadne analýzy a modelové štúdie, nemuseli by pri stanovení výšky sociálnej dávky „robiť takéto experimenty".
Sociologička Iveta Radičová tvrdí, že je pomerne zložité určiť, „čo sa považuje za základné potreby", keďže nemá ísť len o biologické prežitie chudobného človeka. Stanoviť istý štandard trvá dlhší čas, ale „koncepcie sú pripravené".
Sociologička Zuzana Kusá, ktorá sa zaoberá chudobou ako sociálnym javom, vidí Záborskej pokus ako náhradu „bádateľskej činnosti v tejto oblasti", ktorú by mali robiť spoločenskí vedci. „V tomto smere to oceňujem," povedala, ale aj ona si myslí, že politici by mali situáciu v spoločnosti poznávať inak.
Problém vidí v tom, že na Slovensku stále chýba pri určení výšky životného minima definícia tzv. spotrebného koša. „Je to výpočet toho, ktoré položky musíte mať, aby ste v danej krajine prežili aspoň minimálne sociálne akceptovateľným spôsobom," povedala. Z týchto položiek sa vyráta suma potrebná na prežitie, ktorá sa môže líšiť aj podľa toho, či chudobný človek žije v meste alebo na vidieku.
Na Slovensku sa zatiaľ podľa Kusej postupuje tak, že „sumy, ktoré zadávame ako životné minimum, sú vlastne len odhadované".
Záborská povedala, že si veľmi váži ľudí, ktorí musia žiť zo životného minima. Napriek tomu nebude navrhovať jeho zvýšenie, lebo nechce porušiť koaličné dohody. Ale odteraz bude „určite inak vstupovať do diskusie o hmotnej núdzi".
Autor: BARBORA TANCEROVÁANDREA HAJDÚCHOVÁ

Beata
Balogová
