Predseda rozpočtového výboru Pál Farkas to považuje od opozície za protirečivé, ale bude ju „zvedavo" počúvať, hoci k jej návrhom je skeptický, lebo „väčšinou vychádzajú z abnormálnych predstáv, ktoré sa nedajú splniť".
Minister dopravy za SDKÚ Pavol Prokopovič povedal, že z vlastných skúseností vie, že snahou opozície je nabúrať rozpočet, aby nebol prijatý. „Je to totiž príležitosť na odvolanie vlády. Bude to klasický rituálny tanec," povedal.
Koalícia sa v pondelok zhodla na prioritách v oblasti školstva, poľnohospodárstva na investičných stimuloch v súhrne 850 miliónov korún. Rovnako sa dohodla, že tieto peniaze nesmú zvýšiť rozpočtový schodok.
Opozícia takúto dohodu nemieni rešpektovať. Poslanec HZDS Dušan Jarjabek bude napríklad žiadať 240 miliónov pre Slovenský rozhlas, „aby mal aspoň tie financie ako vlani".
Poslanec Smeru Róbert Kaliňák chce 35 miliónov korún navyše pre Národný bezpečnostný úrad a na lepšie technické vybavenie polície ďalších zhruba 150 miliónov. Kaliňák by zobral peniaze z rezervy vlády, ktorá je podľa neho zbytočne veľká. „V súvislosti s platformou Ivana Šimka dnes rozprava ku každému zákonu nadobúda trošku iný rozmer," povedal Kaliňák.
Poslanec HZDS Miroslav Maxon požiada, aby sa farmárom dorovnali priame platby do úrovne 55 percent priemeru v Európskej únii. Maxon sa opiera o uznesenie pôdohospodárskeho výboru a pléna parlamentu. Hovorí, že vyššie platby by mali ísť na vrub schodku rozpočtu.
Pál Farkas z SMK povedal, že to bola suma 674 miliónov korún a že opozícia nehovorí, odkiaľ ich vziať. Zhodu koalície na úrovni 52,5 percenta považuje za kompromis. Ďalšie rezervy by sa mali podľa Farkasa hľadať v rámci kapitoly pôdohospodárstva.

Beata
Balogová
