BRATISLAVA - Zápas o reformu daní sa skončil. Od nového roka budú príjmy firiem a obyvateľov zdanené rovnomerne 19 percentami. Definitívne o tom rozhodli poslanci, keď prelomili veto prezidenta, ktorý zákon o rovnej dani pred časom nepodpísal.
„Je to kľúčový zákon," tvrdí minister financií Ivan Mikloš. Sľubuje si od neho lepšie podnikateľské prostredie, motiváciu pracovať, sporiť a investovať. Ekonómovia označili zavedenie rovnej dane spolu s jednotnou DPH za najväčšiu zmenu daňového systému od vzniku Slovenskej republiky.
Za zákon hlasovalo 78 poslancov, teda celá koalícia vrátane nezávislých. Z opozície bolo 54 poslancov proti, 4 z Tkáčovej Ľudovej únie sa zdržali.
Schváleniu rovnej dane predchádzalo v minulých mesiacoch prijatie menej populárnych zákonov, ktoré zjednotili sadzbu DPH na 19 percent a zvýšili spotrebné dane. Ak by poslanci neschválili rovnú daň, občanom by zmeny priniesli len väčšiu záťaž.
Parlament večer hlasoval aj o prezidentom vrátenom zákone o veľkej privatizácii, ktorý umožní doprivatizáciu prirodzených monopolov. Zákon prešiel 78 hlasmi koalície vrátane troch nezávislých poslancov pôvodne z ANO. Opozícia rokovaciu sálu opustila.
Potvrdili sa tak slová premiéra Dzurindu, že koalícia síce stratila v parlamente formálnu väčšinu, ale zákony vždy prešli.
Najprv však hrozilo, že zákon neprejde a koalícia pri prijímaní vládneho návrhu zákona zlyhá
Branislav Opaterný z platformy SDKÚ mal totiž výhrady, že zákon počíta s výnosmi z privatizácie na významné investície. Tvrdil, že je to v rozpore s vládnym programom. Podľa neho môže vláda príjmy z privatizácie použiť len na zníženie verejného dlhu a reformy dôchodkového systému a školstva.
„Nevidím v tom problém, a nie je to v rozpore so zámerom používať príjmy z privatizácie len na staré dlhy a reformy," povedal minister financií Ivan Mikloš.
Opaterný namietal, že je proti tomu, aby sa jednorazové príjmy z privatizácie použili na tzv. významné investície. „A tým na rôzne betónové pomníčky štátnym úradníkom. Je to ďalší zdroj klientelizmu a korupcie," tvrdil, ale napokon za zákon hlasoval.

Beata
Balogová
