Podpredseda vlády a minister financií Ivan Mikloš si od rovnej dane sľubuje veľa. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA - Parlament včera definitívne schválil zákon o rovnej dani, ktorá bude 19-percentná. Koalícia musela znovu odhlasovať zákon, ktorý prezident Rudolf Schuster nepodpísal, a zákon ako celok odmietol. Podľa neho je rovná daň v spojení s jednou 19-percentnou DPH proti princípu daňovej spravodlivosti, neznižuje celkové daňové zaťaženie a zhorší podmienky pre chudobných ľudí.
Poslanec Ivan Kiňo z Ľudovej únie povedal, že „principiálne" je za daňovú reformu, ale sklamali ho plánované výdavky rezortov, ktoré plytvajú peniazmi.
Poslanec HZDS Sergej Kozlík povedal, že stanoviská prezidenta sú vecné a „pán Mikloš ich nevyvrátil".
Podpredsedníčka SDKÚ Zuzana Martináková za Slobodné fórum povedala, že by sa s čiastkovými výhradami prezidenta „možno vedeli stotožniť", ale prezident vrátené zákony väčšinou odmieta ako celok. Nepovažovala by preto za rozumné rovnú daň odmietnuť.
Prijatím rovnej dane Slovensko získalo oproti ostatným krajinám dôležitú výhodu a stane sa zaujímavým miestom na investovanie.
Príkladom je práve záujem kórejskej automobilky Hyundai investovať neďaleko Žiliny. Keď prezident Schuster vrátil rovnú daň do parlamentu, poľský námestník ministra hospodárstva Szejna dokonca tvrdil, že poľské šance na získanie kórejskej investície vzrástli. Smutný bol aj minister Pavol Rusko. Podľa neho by neprijatie zákona znamenalo stratu šancí získať automobilku pre Slovensko. (sp)
Komentár analytikaZavedenie rovnej dane je podľa ekonómov dôležité preto, že odbúra demotivačné účinky dnešného daňového systému. „Doterajší systém bol taký, že ak základ dane prevýšil 7 500 korún mesačne, tak každá dodatočná koruna bola zdaňovaná 20-percentnou sadzbou a pri základe dane nad 15-tisíc korún až 28-percentnou sadzbou," hovorí analytik Slovenskej sporiteľne Juraj Kotian. „Pri rovnej dani bude každá jedna koruna základu dane zdaňovaná 19 percentami," dodal. Solidarite to podľa neho neublíži. „Miera solidarity zostane naďalej vysoká, keďže zamestnanec s dvojnásobným príjmom bude stále platiť viac než dvojnásobnú daň," vysvetlil.
Schválenie daňového zákona je podľa neho dôležité aj politicky. „Zmaže to pochybnosti o tom, že Slovensko pod vplyvom politických nezhôd by nebolo schopné pokračovať v reformách, ku ktorým sa zaviazalo vo vládnom programe," povedal analytik.
(jj)