Bratislava 5. decembra (TASR) - V rámci vstupu do Európskej únie (EÚ) musí Slovensko vyriešiť model koordinácie vlády a parlamentu, ako aj spôsob delegovania vyjednávacieho mandátu z moci zákonodarnej na výkonnú.
Vláda bude totiž krajinu zastupovať na rozhodovacích procesoch EÚ vrátane prijímania spoločnej legislatívy. Jednou z možností je tzv. dánsky model s vytvorením veľkého parlamentného výboru na tento účel. Odznelo to dnes na seminári Rozhodovacie procesy v EÚ, ktorý sa koná v Bratislave.
Podľa generálneho riaditeľa sekcie bilaterálnej spolupráce ministerstva zahraničných vecí Juraja Migaša bude pritom potrebné, aby vláda mala dostatočne voľný mandát na rokovania od parlamentu, keďže európske rozhodnutia sa prijímajú konsenzom. "Neviem si predstaviť pozíciu - toto alebo nič," uviedol. Vyslovil sa pritom za pravidelné informovanie členov vlády o priebehu rokovaní na európskej úrovni na parlamentnej pôde.
Šéf sekcie európskych záležitostí rezortu zahraničia Maroš Šefčovič konštatoval, že vstup do EÚ si bude vyžadovať adekvátne personálne a technické vybavenie Národnej rady SR. Otázkou podľa neho bude ako selektovať tisícky materiálov prichádzajúcich najmä z Európskej komisie, aby sa zvládol nápor nových informácií a prijatej legislatívy.
Z hľadiska slovenskej diplomacie Šefčovič konštatoval nutnosť personálne doplniť misiu SR pri európskych spoločenstvách v Bruseli, ktorá má v súčasnosti 44 diplomatov. Pripomenul, že počty diplomatov členských krajín na misiách v Bruseli sa pohybujú od 55 do 240.
Na seminári sa zúčastňujú riaditeľ Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu v Bratislave Azelio Fulmini, veľvyslanec Európskej komisie v SR Eric van der Linden, viacerí veľvyslanci členských štátov EÚ v SR, členovia Európskeho parlamentu a NR SR.