„Dnes som naozaj takmer skeptický. S pribúdajúcimi problémami prestávam veriť, že sa ich podarí odstrániť," povedal včera Schuster pred poslaneckou snemovňou. Veľkú časť vystúpenia venoval sociálnej situácii obyvateľstva, ktoré musí znášať negatívne dôsledky reforiem. Tradične ocenil zahraničnú politiku, ale v domácej politike upozornil na rastúcu moc strán a ich šéfov.
Viackrát ostro kritizoval Dzurindu. „Akoby vláda nemala svojho koordinátora, predsedu," hovoril prezident o naštartovaní viacerých reforiem v jednom termíne. Opýtal sa, koľko garnitúr politikov sa ešte bude musieť na Slovensku vystriedať, kým prídu takí, ktorí nepodľahnú pokušeniu zneužívať moc. „To všetko vedie k tomu, že aj občan stráca dôveru v tých, ktorí riadia tento štát. Nemyslíte si pán premiér, že za uvedené skutočnosti nesiete zodpovednosť predovšetkým vy?
Koalícia označila správu prezidenta za neobjektívnu a nevyváženú. Opozícia, ktorú prezident v prejave spomenul len raz, keď hovoril, že neprechádzajú jej návrhy zákonov, počas takmer hodinového prejavu 31-krát zatlieskala. Niektoré hlasy z opozície však zapochybovali o schopnosti Schustera „liečiť" problémy spoločnosti, aj keď je podľa nich dobrý „diagnostik".
Politológ Miroslav Kusý považuje správu za „dosť tvrdú, populistickú - ako správu opozície, nie prezidenta". Poznačila ju podľa neho Schusterova minulosť a blízkosť k sociálnej orientácii. Politológ Ľuboš Kubín povedal, že prezident zaútočil na programové vyhlásenie vlády a prejav označil za štart jeho prezidentskej kampane.
Dzurinda sa vyhol reakcii na pasáže správy, v ktorých prezident hovoril o afére „skupinka" či nelegálne odpočúvanie. Verí, že médiá budú správu analyzovať vecne a správne. Povedal však, že charakteristickou črtou prezidenta bolo, že kritizoval ani nie tak uplynulý rok alebo päť rokov, ale obdobie bývalého režimu, počas ktorého bol Schuster jedným z jeho vrcholných predstaviteľov. Premiér pripomenul, že hospodárstvo nezaostalo za svetom v uplynulom roku, ale za čias komunizmu. Na otázku, či vystúpenie prezidenta nevnímal aj ako návrh na odstúpenie z funkcie, Dzurinda odvetil: „K ďalším veciam sa už radšej vyjadrovať nebudem." (sp, rk)
Reakcie na prezidentov prejavKoalícia
PAVOL HRUŠOVSKÝ, predseda parlamentu (KDH): „Niekedy som mal pocit, akoby som počul hovorcu tieňovej vlády."
BÉLA BUGÁR, podpredseda parlamentu (SMK): „Moja štrnásťročná politická prax mi nedovolí, aby som kritizoval pána prezidenta, ako by som chcel, lebo si ctím inštitút prezidenta."
PAVOL RUSKO, minister hospodárstva (ANO): „Prezident má právo na svoje názory, len mi je z týchto slov trochu smutno."
MILAN HORT (SDKÚ): „Primitívny populista Fico našiel veľmi vážneho konkurenta."
Opozícia
VILIAM VETEŠKA (HZDS): „Konečne sa našiel človek, ktorý sa rozhodol povedať za väčšinu národa stanovisko k situácii v krajine a formuloval ho vecne."
MONIKA BEŇOVÁ (Smer): „Správa je dôkazom opodstatnenosti predčasných volieb."
JOZEF ŠEVC (KSS): „Občan nemá žiadne miesto v štáte. To, že sa prezident oprel o problémy občana, je jeho plus."
LADISLAV POLKA (ĽÚ): „Prezident je skvelý diagnostik, ale ešte sa nepreukázal ako liečiteľ."
(rf, sita, tasr)