Bratislava 7. decembra (TASR) - Prezident SR Rudolf Schuster pripúšťa, že ho prekvapili kritické reakcie lídrov KDH a SMK na jeho pravidelnú Správu o stave republiky. Nevylučuje pritom, že mohli byť motivované aj privatizačnými záujmami koalície.
"Boja sa, že sa to rozpadne, ale niečo umelo udržiavať za každú cenu sa dlho nedá," povedal dnes prezident v diskusnej relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť. "Je to o privatizácii," pripustil Schuster. Nepáči sa mu, že koalícia privatizáciu strategických podnikov urýchľuje. Zdôraznil, že koaliční politici mali v rozhovoroch s ním kritické pripomienky na adresu premiéra Mikuláša Dzurindu, ale po vypočutí správy "to zmenili".
Schuster je presvedčený o tom, že aj zahraničie by zareagovalo ráznejšie, keby bol šéf Národného bezpečnostného úradu odvolaný takým spôsobom ako Ján Mojžiš alebo keby sa kauzy spojené s tajnou službou odohrali za vlády Vladimíra Mečiara. "Teraz aj zahraničie mlčí. Dzurindovi sa toleruje viac ako Mečiarovi. Keď si je toho vedomý, môže si viac dovoliť," zdôraznil.
Premiérovu argumentáciu, že "charakteristickou črtou správy bolo, že prezident kritizoval predovšetkým obdobie bývalého režimu, ktorého bol jedným z vrcholných predstaviteľov", prezident zásadne odmieta. Zopakoval, že premiér by sa mal v prvom rade pozrieť do vlastných radov a poukázal pritom na fakt, že oficiálnym kandidátom SDKÚ na post hlavy štátu je šéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan, ktorý bol pred rokom 1989 tiež členom Komunistickej strany Československa a dokonca bol aj veľvyslancom. A to si vyžadovalo dôveru režimu, pripomenul Schuster. "Prečo si nenašli kandidáta, ktorý v strane nebol?" pýta sa. Dodal, že "(koalícia) by možno nemala čo privatizovať, keby tu ten režim nebol. Ale prosím, nechajme to tak. Každý rozumný občan si o tom urobí svoj obraz."
Výhrady má slovenský prezident aj voči medializácii reakcií na jeho vystúpenie. Verejnoprávnej STV vytkol, že priniesla jednostranné reakcie politológov, ktorí jeho správu odsúdili. "V tomto smere bola objektívnejšia (súkromná televízia) Markíza," vyhlásil.
Koalíciu kritizoval prezident aj za to, že v nej nedostávajú priestor schopní politici. Ako príklad uviedol odchod ministrov Ivana Šimka a Roberta Nemcsicsa, ktorí museli odísť, pretože "nesúhlasili s predsedom". "Veď pán Šimko nič také neurobil, iba raz nezahlasoval tak, ako pán premiér chcel," konštatoval prezident.
Schuster zotrváva na svojom kritickom stanovisku k premiérovi. Tvrdí, že Dzurinda sa usiluje presadzovať svoje záujmy za pomoci svojej strany a tým stráca dôveru partnerov. Vyčíta mu kauzy odpočúvanie a skupinka. Aj v bývalom režime sa odpočúvalo, ale na svetlo božie sa nič nedostalo. Dnes sa s nahrávkami kšeftuje, a to je silné kafe, dodal.