te môžu žiadať otvorenie koaličnej zmluvy." V tom prípade podľa neho koalícia nebude mať na výber, ak bude chcieť podporu vládnych zákonov. Bugár predpokladá, že Šimkovci budú žiadať kreslo člena vlády a vlastného štátneho tajomníka, na čo majú nárok už pri ôsmich poslancoch v NR SR. O tom však rozhodnú všetci členovia koalície, pripomenul Bugár. "Jednoduché to nebude, viem si predstaviť, že pán premiér povie - Nie radšej odídem," konštatoval šéf SMK. Najdôležitejšie podľa neho však je zachovanie stability vo vládnej koalícii. Dohoda celej vládnej štvorky so Šimkovou platformou je preto podľa Bugára nevyhnutná.
V správe o stave republiky podľa Bugára prezident Rudolf Schuster nemal z politického hľadiska pravdu. Podľa neho tí, čo prezidentovi pripravovali správu, "dosť jednostranne" vyhodnotili situáciu v sociálnej oblasti. Hovoriť, že reformy sú ťažké, to vie podľa Bugára každý. Na druhej strane bolo podľa neho potrebné povedať, že len reformy môžu "stabilizovať situáciu a postaviť Slovensko na nohy. To je zodpovedné, ale prezident to neurobil." V správe nemala podľa Bugára čo hľadať pochvala vynikajúcich výsledkov slovenských športovcov. "Za to nemôže štát, to sú ich výsledky aj z tých málo peňazí," konštatoval Bugár.
Podpredseda NR SR pripustil, že prezident do istej miery oprávnene kritizoval premiéra Mikuláša Dzurindu. Bugár si nemyslí, že by odvolanie Ivana Šimka "bolo vo verejnom záujme." Premiér tak vyvolal napätie okolo odvolania riaditeľa NBÚ a "zneistil minimálne aj reformy obrany," konštatoval šéf SMK. Nesúhlasí s tvrdením prezidenta, že vládna koalícia nemá väčšinu. Dôkazom sú podľa Bugára napríklad zákony, ktoré poslanci koalície schválili deň predtým ako prezident predniesol svoju správu. "Máme problémy so zabezpečovaním väčšiny, denno-denne musíme rokovať," pripustil Bugár a zdôraznil, že koalícia stále v parlamente väčšinu má.