Slovensko-britské vzťahy

BRATISLAVA 8. decembra (SITA)

-


11. apríla 1995

Minister zahraničných vecí Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Douglas Hurd sa stretol počas pracovnej návštevy Bratislavy s premiérom Vladimírom Mečiarom, ministrom zahraničných vecí Jurajom Schenkom a prezidentom Michalom Kováčom.


4. augusta 1997

Na trojdňovú návštevu Slovenska pricestoval britský náčelník Generálneho štábu pozemných vojsk generál Sir Roger Wheeler. Stretol sa s ministrom obrany Jánom Sitekom, štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí (MZV) SR Jozefom Šestákom a s členmi parlamentného Výboru pre obranu a bezpečnosť NR SR. Sir Wheeler v priebehu návštevy navštívil Generálny štáb (GŠ) Armády SR v Trenčíne, výcvikový priestor pozemného vojska v Martine, ženijnú základňu v Seredi a vojenský výcvikový priestor Lešť.

15. decembra 1997

Štátny minister pre Európu britského ministerstva zahraničných vecí Doug Henderson pricestoval na krátku návštevu SR. Prijala ho ministerka zahraničných vecí Zdenka Kramplová a stretol sa s predstaviteľmi politických strán a Grémia tretieho sektora.


8. októbra 1998

Veľká Británia zaviedla vízovú povinnosť pre občanov SR potom, čo výrazne vzrástol počet slovenských občanov, ktorí vo Veľkej Británii žiadali o azyl. Britská vláda registrovala pôvodne 448 slovenských žiadateľov, ku ktorým sa pridalo 947 členov ich rodín. Začiatkom septembra počet žiadateľov vzrástol na 688 a sprevádzalo ich už 1 434 rodinných príslušníkov.


14. októbra 1998

Nótu MZV SR odovzdali jeho zástupcovia britskej chargé d´affaires v SR Rachel Cooperovej. Oznámili v nej rozhodnutie vládneho kabinetu Vladimíra Mečiara o recipročnom zavedení vízovej povinnosti pre britských občanov. Toto rozhodnutie sa začalo uplatňovať 15. októbra, teda týždeň po zavedení vízovej povinnosti voči slovenským občanom zo strany britských


4. novembra 1998

Vládny kabinet Mikuláša Dzurinda zrušil vízovú povinnosť pre občanov Veľkej Británie a Írskej republiky.


18. novembra 1998

Štátny tajomník britského ministerstva obrany Doug Henderson na dvojdňovej návšteve SR. S ministrom zahraničných vecí Eduardom Kukanom podpísali Memorandum o porozumení vo vojenských vzťahoch.


16. septembra 1999

Memorandum o porozumení medzi slovenským a britským ministerstvom obrany podpísali v Bratislave minister obrany SR Pavol Kanis a britský veľvyslanec v SR David Lyscom.


3. novembra 1999

Predseda Výboru pre kontrolu európskej legislatívy Dolnej snemovne a predseda Výboru pre európske spoločenstvá Hornej snemovne britského parlamentu James Hood a lord Tordoff na návšteve SR. Počas rokovaní v Bratislave uviedli, že sú silnými zástancami rozširovania EÚ a začatia rokovaní so SR. Vízová povinnosť SR voči Británii sa môže podľa nich zrušiť až po prijatí nového britského migračného zákona, ktorého prijatie možno očakávať v roku 2000.


2. mája 2000

Britský minister spravodlivosti lord Irvine navštívil Slovensko. S ministrom spravodlivosti Jánom Čarnogurským hovorili o konkrétnych podobách spolupráce v oblasti súdnictva a progrese Slovenska v harmonizácii európskeho práva. Ministri rokovali tiež o možnosti zahraničných advokátov pôsobiť na Slovensku. Lord Irvine vyjadril podporu SR pri zosúlaďovaní vnútroštátnej legislatívy so zákonmi EÚ.


6. októbra 2000

Predsedovia vlád Poľska, Českej republiky, Slovenska a minister zahraničných vecí Maďarska rokovali vo Varšave s britským premiérom Tonym Blairom o procese rozširovania EÚ.


1. - 2. novembra 2000

Následník britského trónu Princ waleský Charles začal dvojdňovú návštevu Slovenska na strednom Slovensku, kde si prezrel historické kostolíky v Ponikách a Zolnej, zúčastnil sa na otvorení slovensko-britskej firmy SKAMP v Banskej Bystrici, stretol sa s primátorom mesta a pobyt v tomto regióne ukončil prehliadkou Badínskeho pralesa. Na Bratislavskom hrade ho privítal predseda NR SR Jozef Migaš a ministri E. Kukan a P. Kanis. Princa Charlesa, sprevádzaného primátorom Bratislavy Jozefom Moravčíkom pozdravili v uliciach hlavného mesta Slovenska stovky nadšených Bratislavčanov. Princ sa tiež stretol s premiérom Mikulášom Dzurindom.


8. marca 2001

Na oficiálnu návštevu SR pricestovala štátna tajomníčka pre obranné zaobstarávanie britského ministerstva obrany barónka Elizabeth Symonsová.


15. marca 2001

Memorandum o porozumení medzi Ministerstvom školstva (MŠ) SR, Britskou radou na Slovensku a Školou slovanských a východoeurópskych štúdií na University College v Londýne podpísal v Bratislave minister školstva Milan Ftáčnik a riaditeľ Britskej rady Slovensko Jim McGrath.


15. marca 2001

Ministri vnútra členských krajín EÚ zaradili v Bruseli Slovensko na zoznam bezpečných krajín, voči ktorým sa nebude uplatňovať vízový režim. K schválenému nariadeniu EÚ sa nepripojili Veľká Británia a Írsko, ktoré sa môžu pri každom spoločnom kroku EÚ v oblasti harmonizácie vízovej politiky autonómne rozhodnúť, či ho akceptujú alebo nie.


11. februára 2002

Pohľad SR na rokovania s EÚ, podpora verejnosti vstupu, obavy slovenského obyvateľstva týkajúce sa členstva v EÚ, ale aj boj proti korupcii, problematika menšín, vrátane rómskej otázky boli témy, o ktoré sa zaujímali poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu na stretnutí s predsedom výboru NR SR pre európsku integráciu Františkom Šebejom.


12.-14. mája 2002

Premiér M. Dzurinda uskutočnil prvú oficiálnu návštevu Veľkej Británie. S predsedom britskej vlády T. Blairom hovoril o konkrétnych krokoch Slovenska v príprave na vstup do NATO a ukončení negociácií s EÚ do konca 2002.

Dôsledné preskúmanie zrušenia víz pred vstupom Slovenska do EÚ prisľúbil premiérovi Mikulášovi Dzurindovi predseda britskej vlády Tony Blair. Blair jednoznačne podporil vstup Slovenska do NATO v pripravovanej vlne.

Premiér Dzurinda sa počas návštevy zišiel aj s predsedom Hornej snemovne britského Parlamentu a ministrom spravodlivosti lordom Irvinom of Lairg a podpredsedom Konzervatívnej strany Michaelom Ancramom. S ministrom prediskutoval spoluprácu v právnej a justičnej oblasti.


10. júla 2002

Prísľub, že vízový režim so Slovenskom nebude v platnosti ani o hodinu dlhšie ako bude nevyhnutné, vyjadril v Bratislave šéf britskej diplomacie Jack Straw po stretnutí so svojím slovenským rezortným kolegom Eduardom Kukanom. "Vízová povinnosť spadá skôr do kompetencie britského ministra vnútra ako ministra zahraničných vecí," povedal Straw. "Je mi veľmi ľúto, že sme to museli urobiť a uvedomujeme si, že víza predstavujú v našich vzťahoch určité ťažkosti. Hovorím však za vládu ako celok, že si neželáme, aby vízový režim trval ani o hodinu dlhšie, ako bude nevyhnutné," vyhlásil.


5. septembra 2002

Trojstranné Memorandum o porozumení medzi ministerstvami obrany SR, Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska a Holandského kráľovstva o zriadení štábneho kurzu pre nižších dôstojníkov z krajín strednej a východnej Európy podpísal minister obrany Jozef Stank s britským veľvyslancom Damianom Rodericom Toddom a holandským veľvyslancom Laurentom Louisom Stokvisom.


8. januára 2003

Veľká Británia začala uplatňovať nový imigračný zákon. Prísnejší azylový režim však neviedol priamo k zrušeniu vízovej povinnosti pre občanov Slovenska.


10. februára 2003

Za jediný otvorený problém v britsko-slovenských vzťahoch považuje minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan vízovú povinnosť pre slovenských občanov, povedal po skončení návštevy Veľkej Británie. Vízovú povinnosť na stretnutí s britskými predstaviteľmi charakterizoval ako "problém, ktorý je prekážkou intenzívnejšieho rozvoja dvojstrannej spolupráce". Kukan informoval, že "britská strana si argumenty veľmi pozorne vypočula a prisľúbila, že túto otázku ešte raz posúdi".


14. apríla 2003

Premiér Mikuláš Dzurinda v Londýne rokoval s predsedom vlády Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Tony Blairom o aktuálnych zahraničnopolitických otázkach a procese integrácie na európskom kontinente.

Mikuláš Dzurinda dostal na rokovaní s britským premiérom Tonym Blairom prísľub, že urobí všetko preto, aby britská strana ešte raz preskúmala problém víz. "Pán Blair ma potešil, pretože povedal a vyhlásil to potom aj pred novinármi, že urobí všetko preto, aby to britská administratíva pozitívne prehodnotila a aby vízová povinnosť mohla byť ukončená skôr, ako Slovensko vstúpi do EÚ," povedal Dzurinda.


22. mája 2003

Rozširovanie NATO a EÚ, nové aspekty medzinárodnej bezpečnosti, vývoj situácie v Iraku a upevňovanie obojstranných vzťahov boli hlavnými témami rozhovorov ministra obrany Ivana Šimka a jeho britského partnera Geoffreya Hoona v Londýne.


15. októbra 2003

Občania SR nemusia mať pri leteckom tranzite cez Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska od 16. októbra víza. Ide o leteckých pasažierov, ktorí prestupujú pri ceste do iných destinácií napríklad na letisku v Londýne. Cestujúci však musí opustiť krajinu do 24 hodín po prílete a nesmie mať iný dôvod na pobyt vo Veľkej Británii. Slováci cestujúci do štátu, ktorý uplatňuje voči SR vízovú povinnosť, musia mať pri tranzite cez Spojené kráľovstvo okrem cestovného dokladu aj platné vstupné vízum do cieľovej krajiny.


31. októbra 2003

Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska ratifikovalo prístupové protokoly siedmich krajín vrátane Slovenska k NATO. Individuálny prístupový protokol sa stane platným po tom, čo všetky členské štáty NATO oznámia vláde USA jeho prijatie (odovzdanie ratifikačných listín). Po nadobudnutí platnosti individuálneho protokolu generálny tajomník NATO oznámi ašpirantskej krajine pozvanie pristúpiť k Severoatlantickej zmluve. Ašpirujúci štát sa stane stranou Severoatlantickej zmluvy a teda aj členom NATO v deň, keď odovzdá ratifikačnú listinu k Severoatlantickej zmluve vláde USA.


8. decembra 2003

Veľká Británia zruší o polnoci zo 17. na 18. decembra 2003 vízovú povinnosť pre občanov Slovenskej republiky na vstup na územie tejto krajiny. Oznámil to veľvyslanec Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska v SR Ric Todd.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Najvýhodnejšie online predplatné SME.sk na 1 rok len za 29€
 3. Nový supermarket Fresh otvorili na Aničke
 4. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 5. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 6. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 7. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 8. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 9. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 10. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 1. Najvýhodnejšie online predplatné SME.sk na 1 rok len za 29€
 2. Nový supermarket Fresh otvorili na Aničke
 3. Attracting talent – Why Millennials are choosing to join Johnson
 4. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 5. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 6. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 7. Alarica – new business project in the market of shoes
 8. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 9. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 10. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 10 320
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 7 078
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 3 050
 4. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku 2 403
 5. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 2 005
 6. Kam do tepla v januári? 1 700
 7. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej! 1 460
 8. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 354
 9. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018? 1 144
 10. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 928

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Najdrahšiu kampaň mal Kusý, čísla za plagáty však nesedia

Most-Híd minul podľa oficiálnej správy na kampaň v župných voľbách najviac, no do nákladov zarátal aj sumy na vlastnú propagáciu.

KOMENTÁRE

Stačilo by, keby sa nekradlo. Základy politického hochštaplerstva

Politici neprestanú nepoctivo zavádzať.

KOMENTÁRE

Chceme viac detí v odborných školách? Tak sa o tom bavme

Menej žiakov na osemročných gymnáziách, ale prečo?

Neprehliadnite tiež

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Deti sa stali rukojemníkom, rušia najlepšie triedy

Spor o najlepšie školy ukazuje, ako sa u nás narába so školstvom.

Blízko Košíc môže vzniknúť rybia farma

V bývalom teľatníku chcú chovať africké sumčeky.

Starosta Hlinka: Zmluva s firmou EEI by sa mala zrušiť

Varianty: Ukončiť hneď alebo nechať dobehnúť do roku 2022.

Najdrahšiu kampaň mal Kusý, čísla za plagáty však nesedia

Most-Híd minul podľa oficiálnej správy na kampaň v župných voľbách najviac, no do nákladov zarátal aj sumy na vlastnú propagáciu.

V Bratislave ubudne tretina osemročných gymnázií

V septembri zrejme neotvoria prvé ročníky viaceré osemročné gymnáziá. Najviac utrpia súkromné a cirkevné. Škola pre mimoriadne deti sa redukcii vyhla.