Bratislava 8. decembra (TASR) - Za podmienok, ktoré stanoví zákon, osobám v povolaniach, ktoré sú bezprostredne nevyhnutné na ochranu života a zdravia, možno obmedziť právo na štrajk.
Podľa názoru právneho experta Ernesta Valka "právo na štrajk možno obmedziť obyčajným zákonom, samozrejme podmienky musia byť čo najprecíznejšie vyšpecifikované. Je to absolútne v súlade s Ústavou SR".
Valko reagoval na skutočnosť, že v minulých dňoch poslanci neprijali osobitné podmienky poskytovania lekárenskej starostlivosti v mimoriadnych situáciách.
Aj lekárom, aj lekárnikom, všetkým osobám, ktorých profesie súvisia s ochranou života a zdravia možno obmedziť právo na štrajk, povedal Valko dnes pre TASR.
Podľa poslankyne Kataríny Tóthovej ide skutočne o bizarnú právnu situáciu, kde by mal urobiť výklad Ústavný súd SR.
V článku 37 Ústavy SR sú totiž taxatívne vymedzené povolania, ktoré právo na štrajk nemajú. Medzi nimi sú aj povolania, ktorých činnosť je nevyhnutná na ochranu života a zdravia. Ide predovšetkým o príslušníkov ozbrojených síl a ozbrojených zborov a príslušníkov, ako aj zamestnancov hasičských a záchranných zborov. Navyše sú tam uvedení aj sudcovia a prokurátori.
"Pokiaľ ide o taxatívny výpočet v Ústave SR, zákonom ho nemožno rozširovať. Preto článok 54, na ktorý sa viacerí dovolávajú, treba vnímať v súvislosti so spomínaným článkom 37 Ústavy SR," povedala dnes pre TASR Tóthová.