Aký vplyv bude mať Šimkov odchod na ďalší vývoj v SDKÚ?
„Vnesie neistotu do radov strany, a to aj napriek tomu, že pozícia Mikuláša Dzurindu je pomerne silná. Najväčšie nebezpečenstvo pre SDKÚ vidím v prípadnom poklese preferencií. Ak sa strana dostane na hranicu päť-šesť percent, môže nastať hľadanie riešení, a to by nebolo pre SDKÚ príjemné."
Čo znamená odchod Šimkovej skupiny pre vládnu koalíciu?
„Keď sa otvorí koaličná dohoda a bude zhoda na ďalšom fungovaní, nemusí to znamenať nič. Dokonca môžeme krízu pochopiť aj ako šancu. Všetci však musia urobiť kompromisy a nemali by sa snažiť o silnú mocenskú hru. Dnes už totiž žiadna z vládnych strán nedominuje, sú to všetko štyri približne rovnako veľké strany."
Je reakcia premiéra správna, keď nechce, aby Šimkova skupina mala vo vláde svojho zástupcu?
„Čítam to ako taktiku. Ak chce premiér pokračovať ďalej, vie, že skôr či neskôr k otvoreniu koaličnej zmluvy musí dôjsť. Chce však predísť nadmerným požiadavkám Šimkovej platformy. Aj v minulom volebnom období KDH úspešne otvorilo koaličnú zmluvu, ale nežiadalo ďalšie kreslo vo vláde."
Čo ak sa premiér spolieha, že nie je dôvod otvárať koaličnú dohodu, lebo Šimkova skupinka aj tak bude hlasovať v súlade s vládnym programom?
„Premiéra budú k otvoreniu dohody tlačiť koaliční partneri. Taktikou môže byť, aby sa ukázala istá nelojalita voči vládnej koalícii, lebo sa môže stať, že platforma Ivana Šimka zahlasuje inak, ako sa dohodli v SDKÚ. Vtedy je možné isté neúspechy vrhnúť na toho druhého. To je však nebezpečná hra a pri dobre koordinovanej akcii opozície sa môže obrátiť proti premiérovi."
Môže to byť už teraz pri zákone o štátnom rozpočte?
„Zatiaľ neviem. Ak sa situácia vyhrotí, môže sa stať všeličo. Premiér sa však spolieha skôr na nekoordinovanosť opozície. Myslím si, že sa spolieha aj správne." (sp)