nej polície, ktorú pripravilo ministerstvo vnútra a dnes o nej bude rokovať Legislatívna rada vlády (LRV). Pred trojčlennou komisiou, ktorú budú tvoriť príslušníci Policajného zboru absolvujú obecní policajti ústnu a písomnú skúšku. Písomná časť skúšky bude pozostávať zo 40-minútového písomného testu, ktorý obsahuje 40 otázok. Ústnu časť tvoria tri otázky, z ktorých jedna má praktické zameranie. Príprava na ústnu časť skúšky trvá najdlhšie 20 minút a odpoveď v ústnej časti skúšky bude trvať maximálne 30 minút. Pred skúškou musia obecní policajti absolvovať trojmesačnú odbornú prípravu. Tá obsahuje teoretickú časť v rozsahu 340 hodín a praktickú v rozsahu 80 hodín.
LRV bude posudzovať aj návrh novely zákona o notároch a notárskej činnosti. Ministerstvo navrhuje zrušiť ustanovenia upravujúce výberové konanie a inštitút notárskych kandidátov. Rozdiel oproti platnej právnej úprave, podľa ktorej je počet notárov limitovaný, spočíva v tom, že za notára môže byť vymenovaný každý, kto spĺňa podmienky ustanovené zákonom, pričom si sám môže v žiadosti zvoliť sídlo notárskeho úradu. Novelou sa má zaviesť možnosť preskúšania uchádzača, ktorý neuspel na notárskej skúške pred komisiou Notárskej komory.
Ministerstvo vnútra predložilo na rokovanie LRV novelu azylového zákona. Novelu Slovensko musí prijať v rámci zjednocovania legislatívy s krajinami Európskej únie. Novela ustanovuje, že policajti môžu odňať odtlačky žiadateľovi o azyl staršiemu ako 14 rokov a rozširuje okruh osôb, ktorým sa udelí azyl v záujme zlúčenia rodiny. Zákon tiež zefektívňuje doručovanie písomností žiadateľom o udelenie azylu a umožňuje po určitom období prístup žiadateľa o udelenie azylu na trh práce. V prípade schválenia novely azylového zákona obce, na ktorých území sa nachádzajú azylové zariadenia, budú mať nárok na finančnú kompenzáciu od ministerstva vnútra na každé lôžko a aj prevádzku zariadenia. Ministerstvo navrhuje účinnosť zákona od 1. mája 2004.
Vek 21 rokov by mal byť jednou z podmienok prijatia do Policajného zboru. Vyplýva to z návrhu novely zákona o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, SIS, ZVaJS a ŽP z dielne ministerstva vnútra, ktorú prerokuje LRV. Súčasná právna úprava umožňuje vstúpiť do radov polície už vo veku 18 rokov. Podľa poznatkov psychológov však človek v tomto veku nie je dostatočne osobnostne vyspelý. Navyše, s niektorými ajovanými skutočnosťami v policajnej práci sa môže oboznamovať len osoba staršia ako 21 rokov. Policajnému zboru sa uľahčia aj podmienky pri zabezpečovaní úloh vyžadujúcich napríklad dočasné posilnenie útvarov. Policajta bude možné preveliť aj na šesť mesiacov. V súčasnosti policajta možno bez jeho súhlasu preveliť najviac na 60 dní.