omaždením OSN.
Základné ľudské práva sú účinným prostriedkom demokracie a existencie právneho štátu. "Sú znakom slobody, sveta, v ktorom sa ľudia budú tešiť zo slobody prejavu a presvedčenia, čo je najvyšší cieľ ľudstva," tvrdí Kandráč. Ako ďalej zdôrazňuje, je treba ľudské práva chrániť zákonom, aby človek nebol nútený v prípade, že všetko zlyhalo, uchýliť sa k odboju. "Obsah preambuly deklarácie z 10. decembra 1948 si musíme pripomínať a zdôrazňovať, že ľud Spojených národov našiel znova svoju vieru v základné ľudské práva, dôstojnosť a hodnotu ľudskej osobnosti, v rovnaké práva mužov a žien, a že sa rozhodol podporovať sociálny pokrok a vytvoriť lepšie životné podmienky vo väčšej slobode," dodáva ombudsman.
Opätovne treba podľa Kandráča zdôrazňovať, že členské štáty prevzali záväzok zaručiť v spolupráci s OSN, ktorej členom je aj naše Slovensko, všeobecné uznávanie a zachovávanie ľudských práv a základných slobôd, a že rovnaké chápanie týchto práv a slobôd má kľúčový význam pre dôsledné splnenie tohto záväzku.
Napĺňať obsah deklarácie je cieľom všetkých národov a všetkých štátov, tvrdí Kandráč. Dodáva, že by malo byť povinnosťou, aby sa individuálne osoby, i všetky orgány spoločnosti a štátu snažili o šírenie úcty k týmto právam a slobodám. Je potrebné uznávanie týchto práv zabezpečiť a ochraňovať internacionálnymi, ale aj vnútroštátnymi opatreniami, zdôrazňuje.
Verejný ochranca práv je nezávislý orgán, ktorý sa podieľa na ochrane základných práv a slobôd fyzických a právnických osôb pri konaní, rozhodovaní alebo nečinnosti orgánov verejnej správy. Má však len upozorňovaciu, nie rozhodovaciu právomoc. Občania sa môžu na verejného ochrancu práv obracať so všetkými problémami, o ktorých sa hovorí v zákone o verejnom ochrancovi práv.