SME

Vylúpením rakúskeho vlaku pred 13 rokmi sa zaoberá súd v Trenčíne

Trenčín 9. decembra (TASR) - O osude troch mužov, ktorí sa pred 13 rokmi mali dopustiť vlakovej lúpeže v Rakúsku, rozhoduje oddnes Krajský súd v Trenčíne.

Trojicu podnikateľov - Ladislava M. (1964), bratov Vladimíra Š. (1959) a Mariána Š. (1966) z okresu Prievidza obvinili ešte v roku 1993. Dva roky boli vo väzbe, ale vyšetrovanie prípadu sa podarilo ukončiť až v roku 2000. Vtedy krajský prokurátor z Banskej Bystrice podal na trenčiansky súd obžalobu. Vyše tri roky trvalo, kým súd vytýčil pojednávanie.

Lúpež sa stala 9. apríla 1990 v osobnom vlaku smerujúcom do Viedne. Zorganizovali ju podľa obžaloby šiesti muži. Zavraždili jedného človeka a ulúpili 35 miliónov šilingov, ktoré sa dodnes nenašli. Dvaja lupiči sú už po smrti - zavraždili ich. Tretieho páchateľa Libora Ollera v roku 1994 rakúsky súd odsúdil na 20 rokov väzenia.

SkryťVypnúť reklamu

Štyria muži sa podľa obžaloby cez okno na toalete dostali do poštového vozňa. Napadli poštových úradníkov a jedného, ktorý kládol odpor, zastrelili dvoma ranami do hlavy. Na železničnej stanici vo Viedni ulúpené peniaze odovzdali dvom čakajúcim komplicom.

Obžalovaní muži na dnešnom pojednávaní tvrdili, že sú nevinní. Súdu predložili svoje alibi. Jeden bol vraj v ten deň pri preclievaní auta v Banskej Bystrici, druhý mal dovolenku a u otca opravoval havarované auto. Tretí muž sa bránil pečiatkou v pase z hraničného priechodu, podľa ktorej mal byť v Poľsku.

Ladislav M. žil v Rakúsku od roku 1983 ako emigrant. Býval v študentskom domove aj u Ollera, ktorý je jeho švagrom. V príbuzenskom vzťahu s Ollerom sú aj obžalovaní bratia - je to ich bratranec.

SkryťVypnúť reklamu

Pred súdom muži vysvetľovali svoje majetkové pomery aj dôvody založenia bankových účtov v rakúskej mene. Mal som založené šilingové účty, lebo táto mena bola najlepšie úročená. Neboli na nich žiadne peniaze z lúpeže, povedal Marián Š.

Pojednávanie je vytýčené do piatku, ale rozsudok pravdepodobne ešte vynesený nebude. Ak obžalovaným dokážu vinu, hrozí im trest od 12 do 15 rokov.

Na pojednávaní s Ollerom v roku 1994 odznelo, že po lúpeži sa začala jeho závratná kariéra. Pán Oller založil firemné impérium a uvažovalo sa s ním dokonca pre funkciu ministra vnútra, konštatoval rakúsky štátny zástupca. S peniazmi z lúpeže začal úspešný život obchodníka.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 283
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 516
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 199
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 046
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 086
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 589
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 876
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 371
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Radosť hráčov Bayernu.

Rozhodujúci gól strelil Harry Kane.


Alexander Ovečkin sa raduje z gólu proti Caroline.

Útočník Washingtonu môže pokoriť rekord Wayna Gretzkého už v najbližšom zápase.


TASR
Radosť futbalistov Žiliny.

Pozrite si prehľad športových udalostí v sobotu, 5. apríla. Aký je program dňa?


SkryťZatvoriť reklamu