rí tri milióny. Splnomocnenec pre rómsku menšinu bude mať navyše viac kompetencií a môže lepšie presadzovať programy na podporu rómskej komunity, ktoré odsúhlasí kabinet, alebo budú financované z Európskej únie. Inštitút bude na projektoch spolupracovať s regionálnymi a miestnymi samosprávami. Jeho hlavné sídlo bude v Bratislave a plánujú sa aj kancelárie v Prešove, Košiciach, Spišskej Novej Vsi, Rimavskej Sobote a v Banskej Bystrici. Náklady na fungovanie inštitútu v roku 2004 budú 20 mil. Sk.
Vicepremiér Pál Csáky predkladá na dnešnú schôdzu kabinetu správu o informačných aktivitách pre obyvateľov SR pred vstupom do Európskej únie. V tomto roku na ne vyčlenili 24,8 mil. Sk. Csáky bude informovať o odvysielaných reláciách o EÚ vo verejnoprávnych aj súkromných médiách, ako aj o konferenciách, ktoré sa na túto tému uskutočnili. Plánuje tiež vytvoriť európske informačné centrá (EIC), ktoré by poskytovali informácie o únii, najmä o čerpaní z fondov EÚ. Vláda plánovala prevziať EIC od Delegácie Európskej komisie (EK) v SR, ktorá ich na Slovensku vybudovala 15. Tie však majú podľa Csákyho rôzne právne postavenie, žiadne z nich nie je štátnou organizáciou a majú rozličnú úroveň poskytovania služieb. Ich financovanie by bolo zložité, preto Csáky navrhuje vytvoriť nové EIC.
Vláda sa bude zaoberať aj návrhom na dislokáciu špecializovanej miestnej štátnej správy. Cieľom je vytvoriť podmienky na jej činnosť od 1. januára. Najzložitejšia situácia v umiestnení týchto orgánov je v Bratislave a v Košiciach, ale aj v niektorých ďalších sídlach územných úradov práce a sociálnych vecí. Proces dislokácie by sa mal skončiť do 30. júna. Výsledkom by mala byť úspora výdavkov štátneho rozpočtu na správu a užívanie budov špecializovanou miestnou štátnou správou. Konkrétne vyčíslenie bude možné až po usporiadaní všetkých vzťahov vyplývajúcich z dislokácie a po predložení návrhu na využitie administratívnych budov v správe krajských a okresných úradov.
Kabinet by sa mal na dnešnej schôdzi vyjadriť k novelám zákonov o Slovenskej televízii (STV) a Slovenskom rozhlase (SRo), ktoré vypracoval poslanec ĽS-HZDS Dušan Jarjabek. Za konkrétne stanovených podmienok umožnia odvolať rady týchto verejnoprávnych médií. V súčasnosti parlament volí rady, ale neexistuje žiadna možnosť zo zákona ich odvolať. Jarjabek navrhuje, aby 30 poslancov mohlo predložiť návrh, že parlament bude rokovať o odvolaní Rozhlasovej rady či Rady STV. Taxatívne pritom vymedzuje, kedy je možné takýto návrh podať. Ide o prípady, keď si rady neplnia svoje zákonné povinnosti.
Na programe vládnej schôdzky je aj návrh na odmeny pre predsedov ôsmich ústredných orgánov štátnej správy, riaditeľa Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), predsedu Úradu na ochranu osobných údajov a troch splnomocnencov vlády. Ich výška je stanovená na 50 percent zo šesťnásobku naposledy určeného funkčného platu. Výnimkou je len šéf NBÚ Martin Sudor, ktorý by mal dostať odmenu 50 percent z trojnásobku naposledy určeného funkčného platu.