osemčlennej skupiny moderátorov Rádiožurnálu Nora Gubková, Juraj Rybanský a Michal Tvarožek. Spolu s nimi odídu z redaktorských postov v Rádiožurnále aj Michal Dzurjanin a Jarmila Tosecká.
Podľa ústredného riaditeľa SRo Jaroslava Rezníka je tento proces výsledkom racionalizačných opatrení a títo ľudia sa stali z dôvodu znižovania stavov a zvyšovania efektívnosti práce nadbytočnými. Ako uviedol pre agentúru SITA, proces racionalizácie, pri ktorom by mali prepustiť približne 200 ľudí, z toho 22 z okruhu Rádio Slovensko, "je bolestný pre každého z nás." Dodal, že v prepustení spomínaných redaktorov nie je nič osobné, každému z prepustených redaktorov ponúkli možnosť externej spolupráce a verí, že ju prijmú. Na otázku agentúry SITA, prečo práve títo redaktori, povedal, že "žiadne hromadné prepúšťanie nie je merateľné striktnými pravidlami." Podotkol, že počúvanosť Rádiožurnálu klesá a to sa odrazilo aj na organizačných zmenách k 1. novembru a aj na tomto rozhodnutí.
Niektorí z prepustených spravodajcov si rozhodnutie vysvetľujú ako reakciu na kritické pripomienky k pripravovanému inovačnému projektu, ktorý vypracoval šéfredaktor okruhu Karol Farkašovský. Ako poznamenala Gubková, k ich pracovnému výkonu totiž nikdy nikto nemal žiadne pripomienky. "Je mi ľúto, že sa to muselo skončiť takto," dodala. "Týmto krokom mi uľahčili rozhodovanie, lebo som bol dlhodobo nespokojný s vývojom na okruhu a o odchode som uvažoval už dlhšie," povedal Dzurjanin.
Ako pripomenul predseda Rozhlasovej rady Vladimír Talian, medzi prepustenými redaktormi sú aj tí, ktorí iba nedávno vyhrali konkurz na moderátorov Rádiožurnálu a teda patria medzi najlepších a zároveň sú to tí, ktorí sa zúčastnili na rokovaní Rozhlasovej rady, kde otvorene vyjadrili negatívne stanovisko k Farkašovského inovačnému projektu. "Tieto dve veci môžu vyvolať dojem, že za ich prepustením nie sú iba racionalizačné opatrenia, ale aj nejaký iný dôvod," skonštatoval. Ako dodal, bude o tom informovať aj ďalších členov rady.
S hromadným prepúšťaním v SRo začali 1. septembra tohto roku. K prvému júlu pracovalo v rozhlase
1 141 ľudí, do konca roka by ich malo zostať 993. Konečný stav plánujú docieliť v marci, keď by v tomto verejnoprávnom médiu malo byť zamestnaných 950 ľudí. Podľa Rezníka treba znížiť náklady a zachovať všetky funkcie, ktoré SRo vykonáva zo zákona.
an;xd;is;bl