urópskej ústavy. Výzvu podporili petíciou s takmer 155 000 podpismi, s ktorou oboznámili aj premiérov ostatných vlád budúcich členských štátov Európskej únie (EÚ). Petícia nadväzuje na iniciatívu jedenástich poslancov Európskeho parlamentu, ktorí chcú v európskych krajinách vyzbierať milión podpisov za zmienku o kresťanstve, čo by podľa návrhu ústavy znamenalo, že sa únia bude musieť touto požiadavkou zaoberať.
"Zabudnúť na minulosť alebo ju vygumovať by bolo nedôstojné a necitlivé," povedal na tlačovej besede v Bratislave predseda KBS František Tondra. Ak by sa táto zmienka v ústave neobjavila, znamenalo by to zlom v kultúrnej kontinuite. Za prijateľné označil aj odvolanie sa na korene kresťanstva a judaizmu, keďže Európa vyrástla nielen na kresťanských, ale aj židovských, rímskych a gréckych koreňoch ako aj kultúre iných národov, ktoré ju formovali.
Väčšina Európanov podľa iniciátorov petície jasne vníma, že jednotu a harmóniu Európy nezabezpečí samotná ekonomická prosperita, ale predovšetkým spoločné hodnoty. Práve zmienka o Bohu môže priniesť jednotiaci prvok pre rôzne kultúry, nielen pre kresťanskú. Kresťanstvo vidia nielen ako historický základ Európy, ale najmä živú vieru, ktorá formuje životy miliónov jednotlivcov a ich rodín. Zanedbávanie toho v dokumente, ktorý určí budúcnosť EÚ, zraňuje podľa nich Európu duchovne aj sociálne.
Lídri 25 krajín budúcej únie sa zatiaľ nedokázali zhodnúť na zaradení kresťanstva či Boha do prvej ústavnej zmluvy zjednotenej Európy. Proti je najmä tradične sekulárne Francúzsko a liberálne Belgicko. Zmienku o kresťanstve si medzi priority dala slovenská vláda. Na kompromisnom návrhu ústavy sa pokúsia už v najbližších dňoch v Bruseli dohodnúť hlavy štátov a vlád.
es;jj;bl