Budapešť 10. decembra (TASR) - Slovenskí a maďarskí občania by mali prekračovať hranice len s občianskym preukazom už pred vstupom ich krajín do Európskej únie. Diskutovali o tom v Budapešti členovia slovensko-maďarskej komisie pre spoluprácu rezortov vnútra.
Štátny tajomník Ministerstva vnútra SR a spolupredseda komisie Martin Pado v závere dvojdňového zasadnutia v rozhovore pre TASR uviedol, že podporu tomuto kroku už vyjadrili aj ministri vnútra SR a Maďarska.
"My sa cez expertné skupiny budeme snažiť zrealizovať tento zámer čo najskôr, pretože 1. mája sa to stane realitou v každom prípade. Je v našom záujme pohnúť veci dopredu takým tempom, aby to bolo aj pred vstupom do Európskej únie," dodal Pado.
Členovia komisie, ktorej spolupredsedom z maďarskej strany je zástupca štátneho tajomníka rezortu vnútra pre prevenciu kriminality András Hegedüs, rokovali aj o vstupe pristupujúcich krajín do schengenského priestoru, čo označili za vážny moment.
"My sa musíme pripraviť, aby sme k nejakému referenčnému termínu ku koncu roka 2006 boli pripravení a spĺňali technické podmienky tak, aby v roku 2007 mohli do tohto priestoru vstúpiť spoločne," povedal pre TASR Pado a dodal, že to nebude jednoduchá vec. Objemy finančných prostriedkov sú veľmi vysoké, treba ich nielen preinvestovať, ale aj dobre sa pripraviť.
Členovia komisie sa zhodli, že nemusia vstupovať spoločne s jednou prihláškou, ale časovo naraz, v jednom termíne, lebo - ako slovenský spolupredseda poznamenal - nikto si nevie predstaviť, že nevstúpením jednej krajiny by ostatné štáty boli schopné zabezpečiť dlhú hranicu v takom krátkom termíne.
"Je pre nás životne dôležité koordinovať svoje kroky tak, aby sme sa pripravili spoločne na tento vstup, lebo inak to bude veľmi ťažko realizovateľné," zdôraznil slovenský spolupredseda.
Slovenská delegácia ocenila pomoc maďarských požiarnikov pri hasení augustového požiaru obytného domu v Štúrove, ako aj informácie poskytnuté maďarskou stranou v oblasti prevencie kriminality a v azylovej politike.
Komisia zhodnotila maďarské skúsenosti z budovania koordinačného centra na boj proti organizovanej kriminalite, spoluprácu Akadémie policajného zboru SR a Vysokej školy policajných dôstojníkov Maďarskej republiky a venovala sa aj spolupráci v oblasti verejnej správy.