súvislosti s návrhom poslankyne Ľubice Navrátilovej novelizovať zákon o sudcoch a prísediacich a odňať sudcom príplatok k dôchodku.
Ako sa uvádza v stanovisku prezidenta ZSS Juraja Majchráka, príplatok k dôchodku zaviedli ministerstvá obrany, vnútra a spravodlivosti pod tlakom dotknutých osôb a mal zabezpečiť motiváciu pre jednotlivé zložky verejnej moci zostať v služobnom pomere alebo vo výkone funkcie. Podmienky na priznanie príplatku k dôchodku boli však pri sudcoch nastavené prísnejšie, upozorňuje Majchrák. Nárok naň má totiž až sudca vo veku, ktorý pri bežnom pracovnom nasadení sudcu, najmä psychickej záťaži nie je pre niektorých sudcov dosiahnuteľný (teraz to je vek 65 rokov). "Tvrdenie, že konštrukcia s tým počíta, nie je ďaleko od pravdy," tvrdí Majchrák. Dodáva, že výška príplatku k dôchodku sa odvíja od dĺžky zotrvania vo funkcii, čo je pre sudcov diskriminačný faktor. "Na rozdiel od iných rezortov, kde sa do služobného pomeru môže nastúpiť vo veku okolo 20 rokov, sudcom sa môže stať až človek, ktorý má minimálne 30 rokov. Deficit desať rokov sa pri prijímaní tohto inštitútu žiadnym spôsobom nezohľadnil," vysvetlil.
Systém príplatku k dôchodku je podľa Majchráka bežný v krajinách Európskej únie (EÚ) a je prejavom ocenenia funkcie sudcu. Nič podľa neho nenasvedčuje tomu, že by orgány súčasných členských štátov EÚ, hoci aj pod tlakom nedostatku finančných prostriedkov, pristúpili k obdobnému riešeniu ako na Slovensku. Tento krok podľa Majchráka nežiaduco zasiahne do materiálneho zabezpečenia penzionovaných sudcov. "Nielenže sudca nedostane po odchode z funkcie sudcu príplatok v maximálnej výške, ale jeho životný štandard bude v budúcnosti závisieť od toho, koľko si mesačne odkrojí zo svojho platu, ktorý je aj tak stále predmetom rôznych redukcií," zdôraznil Majchrák.