editáciou chceli pri príležitosti Svetového dňa ľudských práv poukázať na päťročné prenasledovanie stúpencov FG čínskou vládou. "Na predchádzajúcich akciách sme sa neúspešne snažili odovzdať pracovníkom čínskeho veľvyslanectva brožúry o nenásilnej podstate FG, avšak dnes sme zotrvali len v meditačných cvičeniach", dodal Šedín.
Toto duchovné hnutie má v SR približne desať stúpencov a v 40 krajinách takmer celého sveta ho praktizuje viac ako 100 miliónov ľudí.
Čínska moc vystúpila proti Falun Gong v roku 1999. Hnutie bolo oficiálne zakázané výnosom parlamentu a začalo sa masové prenasledovanie aktivistov po celej krajine. Polícia rozohnala viaceré pokojné demonštrácie sympatizantov učenia a pozatýkala stovky jeho praktizujúcich členov. Podľa informácií medzinárodnej organizácie na ochranu ľudských práv Amnesty International sú aktivisti Falun Gong vystavení v čínskych väzeniach psychickému týraniu a brutálnym formám mučenia. Nezávislé odhady hovoria, že pri vyšetrovaní a väzbe bolo doteraz v Čínskej ľudovej republike zabitých vyše 200 členov hnutia.