Predseda SMK Béla Bugár sa odvoláva na slová svojich ministrov, že šéfov úradov do špecializovanej štátnej správy vyberú na základe konkurzu.
To isté povedal podpredseda KDH Pavol Minárik aj podpredseda ANO Jirko Malchárek. Ten pripustil len to, že „politické štruktúry ponúkajú nominácie do výberových konaní", ale ich víťaza si musí osvojiť minister. Na tomto systéme sa dohodli na koaličnej rade.
Poslanec Ivan Šimko si myslí, že „sú to politické nominácie a mali by sme s tým skoncovať".
Podľa informácií denníka SME sú napríklad posty prednostov špecializovaných úradov v Prešovskom kraji už rozdelené podľa koaličných počtov. „V Bratislave boli pridelené kvóty a tie sa porozdeľovali v Prešove," povedal šéf jednej z tamojších organizácií SDKÚ.
Miestni funkcionári vládnych strán sa odvolávajú na dohody straníckych centrál, podrobnosti a svoje mená odmietajú zverejniť. Funkcionár KDH v Žilinskom kraji na otázky, či si miestne stranícke štruktúry delia posty prednostov, odvetil takto: „Budem klamať: Nie."
Výberové konania, na ktoré sa odvolávajú politici, sa dejú inak, než ich určuje zákon o štátnej službe. Navyše ani legislatíva o obvodných a špecializovaných úradoch konkurzy nepredpisuje.
„Vypísali sme tzv. výber," povedala hovorkyňa ministra pôdohospodárstva Katarína Czajlíková. Záujemcov o miesta prednostov pozemkových a lesných úradov má posúdiť komisia, vybrať minister a navrhnúť ich vláde.
Prednosta Krajského úradu v Košiciach Ján Dolný povedal, že prednostov krajských a obvodných úradov bude vymenúvať vláda podľa odporúčania koaličných strán, „budú teda v politickej funkcii". Táto zmena oproti pôvodnému zámeru narušila „celú prípravu v oblasti personálnych a ďalších väzieb".
Podpredseda Smeru Pavol Paška si myslí, že odbornosť šéfov úradov „odpláva dolu vodou". Ak sa do vedenia špecializovanej štátnej správy nedostanú odborníci, „môže to byť katastrofa v oblasti správy štátu a regiónov". (joč, sp, sen)